Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Posiedzenie RPP i EBC mogą osłabić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5035 (umocnienie złotego o 1,5%). W poniedziałek złoty umocnił się wspierany przez gołębie wypowiedzi prezesa FED w trakcie Sympozjum w Jackson Hole dwa tygodnie temu (por. MAKROmapa 30.08.2021). We wtorek i środę umocnienie złotego było kontynuowane ze względu na wyraźnie wyższe od oczekiwań dane o krajowej inflacji, które nasiliły oczekiwania rynkowe na zacieśnienie polityki pieniężnej przez RPP. W rezultacie kurs EURPLN osiągnął najniższy poziom od początku lipca br. W czwartek kurs złotego nieznacznie osłabił się, gdyż część inwestorów realizowała zyski. Publikacja piątkowych, słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy stanowiła wsparcie dla polskiej waluty.

Przez cały tydzień kurs EURUSD znajdował się w trendzie wzrostowym. Gołębie wystąpienie prezesa FED w Jackson Hole, jastrzębie wypowiedzi niektórych przedstawicieli EBC, jak również słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy wspierały umocnienie euro względem dolara. W rezultacie kurs EURUSD osiągnął w ubiegłym tygodniu najwyższy poziom od przełomu lipca i sierpnia.

Opublikowane dzisiaj rano dane o zamówieniach w niemieckim przetwórstwie są w naszej ocenie neutralne dla kursu polskiej waluty. W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą posiedzenia EBC oraz RPP. Uważamy, że ich wydźwięk będzie sprzyjał osłabieniu złotego. Publikacje wstępnego indeksu ZEW dla Niemiec oraz danych o bilansie handlowym w Chinach nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na rynek.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!