Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Posiedzenie FOMC kluczowe dla kursu złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6736 (osłabienie złotego o 0,5%). We wtorek doszło do osłabienia kursu polskiej waluty w reakcji na decyzję Gazpromu o zaprzestaniu wysyłania gazu do Polski. W kolejnych dniach obserwowane było łagodne umocnienie złotego, niemniej nie zdołał on odrobić strat z pierwszej części tygodnia. Krajowe wyższe od oczekiwań dane o inflacji nie miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Przez cały ubiegły tydzień mieliśmy do czynienia z umocnieniem dolara względem euro. Spadkowi kursu EURUSD sprzyjał wzrost awersji do ryzyka odzwierciedlany zwiększeniem indeksu VIX, a także perspektywa silniejszego zacieśniania polityki pieniężnej w USA niż w strefie euro (por. MAKROmapa z 04.04.2022).

Piątkowa decyzja agencji Moody’s w sprawie ratingu Polski, a także opublikowany dzisiaj rano indeks PMI dla polskiego przetwórstwa są neutralne dla złotego. W tym tygodniu kluczowe dla kursu polskiej waluty będzie posiedzenie FOMC, które może doprowadzić do jego podwyższonejzmienności. Z kolei posiedzenie RPP będzie miało naszym zdaniem ograniczony wpływu na kurs złotego. Neutralne dla kursu złotego będą również pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki. Jednocześnie istotnym czynnikiem determinującym kurs polskiej waluty pozostanie wojna w Ukrainie i związana z nią podwyższona awersja do ryzyka w regionie.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!