Aktualności firm stowarzyszonych • Analizy i badania • Członkowie
Posiedzenia RPP i EBC kluczowe dla kursu złotego
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,7017 (umocnienie złotego o 0,7%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN kształtował się w trendzie spadkowym. Podobna tendencja obserwowana była w przypadku kursu EURHUF. W naszej ocenie umocnieniu walut w regionie sprzyjała korekta cen na europejskim rynku gazu, która zmniejszyła oczekiwania części inwestorów na dalsze podwyżki stóp procentowych w Europe. Krajowe dane o inflacji nie miały istotnego wpływu na kurs złotego.
Z relatywnie niską zmiennością mieliśmy do czynienia natomiast w przypadku kursu EURUSD, który po osiągnięciu parytetu pozostaje w trendzie bocznym. Dane o inflacji w strefie euro nie miały istotnego wpływu na kurs EURUSD. Z kolei dane o zatrudnieniu poza rolnictwem doprowadziły do lekkiego osłabienia dolara względem euro. W kolejnych miesiącach oczekujemy łagodnego wzrostu kursu EURUSD do 1,02 na koniec br.
W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będą decyzje RPP (środa) oraz EBC (czwartek). Uważamy, że decyzja RPP będzie neutralna dla kursu złotego, podczas gdy podczas konferencji prasowej po posiedzeniu EBC możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynku. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień publikacje danych ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Jednocześnie istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego pozostaną informacje wpływające na ocenę ryzyka wystąpienia szoku gazowego w Europie, który może istotnie osłabić perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro oraz w Polsce.
***
Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl