Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Ponad 11 tys. drzew zasadzonych dzięki zaangażowaniu klientów Auchan

Podsumowanie akcji Z Julkiem Bobrem zostań przyjacielem lasu – dla wsparcia inicjatywy #czasnalas Fundacji Aeris Futuro

 

Ponad 11 tys. drzew nasadzono w Lewinie Kłodzkim dzięki akcji charytatywnej Z Julkiem Bobrem zostań przyjacielem lasu, zorganizowanej przez Auchan Retail Polska na rzecz Fundacji Aeris Futuro. Nasadzone gatunki – jodła, dąb, buk i klon jawor – pozwolą przełamać w tamtejszych lasach monokultury świerkowe, mające mniejszą możliwość obrony przed atakującymi je organizmami, takimi jak kornik drukarz.

Działania na rzecz ochrony środowiska są ważnym filarem strategii Auchan Retail Polska. W listopadzie i grudniu 2022 r. sieć zorganizowała akcję Z Julkiem Bobrem zostań przyjacielem lasu – trzecią z kolei, której bohaterem była sympatyczna maskotka Bobra Julka, w 90 procentach wykonana z butelek z recyklingu. Przez dwa miesiące maskotka dostępna była w dedykowanych miejscach we wszystkich sklepach Auchan, można ją również było kupić poprzez platformę zakupy.auchan.pl. Całkowity dochód z akcji wyniósł 140 tys. zł – kwota ta umożliwiła nasadzenie w Lewinie Kłodzkim, w ramach programu #czasnalas, ponad 11 tys. drzew.

Dla Auchan przeciwdziałanie zmianie klimatu i ochrona naszej planety są tematami o kluczowym znaczeniu. Cieszymy się, że wspólnie z Fundacją Aeris Futuro w ramach akcji #czasnalas, zrealizowaliśmy kolejny projekt na rzecz środowiska. Jesteśmy dumni, że dzięki zaangażowaniu naszych klientów i pracowników zebrana kwota pozwoliła na nasadzenie w Lewinie Kłodzkim ponad 11 tys. drzew, a tym samym większą neutralizacji dwutlenku węgla – mówi Inga Szaniawska, koordynator CSR w Auchan Retail Polska.

Wieloletnia jednogatunkowa uprawa leśna sprawiła, że w lasach Lewina Kłodzkiego dominują monokultury świerkowe, które zostały posadzone w miejscu dawniej wyciętych lasów jodłowo-bukowych. W związku ze zmianą klimatu wyrażającą się postępującym ociepleniem i dłuższymi okresami suszy, świerki są osłabione, a to powoduje, że łatwiej ulegają m.in. kornikowi drukarzowi. Nasadzenie drzew takich jak jodła, dąb, buk i klon jawor, zrealizowane dzięki współpracy z Auchan Retail Polska,  zwiększa różnorodność gatunków, a tym samym ochronę lasów przed szkodnikami.

 

Nasza Fundacja od lat podejmuje wysiłki mające na celu przeciwdziałanie globalnej zmianie klimatu, ochronę i zwiększanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej. Ich skuteczność w dużej mierze zależy od wsparcia partnerów. Dziękujemy firmie Auchan, za wspólnie zrealizowany projekt, którego efektem jest nasadzenie drzew w Kotlinie Kłodzkiej – regionie, w którym notujemy obecnie gwałtowne zamieranie drzewostanów świerkowych mówi Marek Piątkowski, prezes Fundacji Aeris Futuro.

 

_________________________

 

O Auchan

Auchan Retail Polska to wielkoformatowa sieć sprzedaży detalicznej o francuskich korzeniach, obecna w Polsce od 1996 r., zarządzająca na polskim rynku siecią hipermarketów pod marką Auchan, supermarketów pod marką Auchan Supermarket, sklepami typu convenience store pod marką Easy Auchan, sklepami osiedlowymi pod marką Moje Auchan, a także kanałem handlu e-commerce. Sieć posiada również sklepy franczyzowe w formacie supermarket i hipermarket. Więcej informacji na temat firmy znaleźć można na stronie www.auchan.pl/pl

 

O Fundacji Aeris Futuro

Fundacja Aeris Futuro od 2004 roku podejmuje praktyczne i edukacyjne działania na rzecz ochrony klimatu oraz bioróżnorodności poprzez aktywizację różnych grup społecznych (przedsiębiorcy, urzędnicy, studenci, uczniowie). Stworzyliśmy w 2005 roku pierwszy w Polsce Kalkulator CO2, który liczył ślad węglowy oraz offset leśny, czyli ile drzew należy posadzić, aby zrekompensować powstałe emisje. Poprzez program Czas na las wspieramy opiekunów terenów w sadzeniu drzew i krzewów. W projekcie ‘Hydrozagadka’ promujemy działania pozwalające się przystosować do zmieniającego się klimatu, głównie w obszarze małej retencji wodnej. Nade wszystko lubimy inspirować organizatorów wydarzeń (wśród nich jesteśmy i my sami!), aby działania był innowacyjne społecznie i ekologicznie, a przy tym bardzo ważna jest dla nas tradycyjne kultury bliskie natury. Więcej informacji na stronie www.aerisfuturo.pl i czasnalas.org

 

 

Kontakt dla mediów:  Hanna Bernatowicz  •  h.bermatowicz@auchan.pl  •

 

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!