Nasze spojrzenie na…  •  Komitety  •  Komunikaty prasowe  •  Zobacz także  •  Izba  •  Usługi

Polski system podatkowy utrudnia udzielanie pomocy Ukraińcom

Mamy bardzo skomplikowany system podatkowy, negatywne tego konsekwencje tym razem dotyczą udzielania pomocy Ukraińcom przez działające w Polsce firmy.

Polskie prawo zmienia się w rekordowym tempie. Trudno byłoby powiedzieć, że na lepsze, skoro wśród 37 systemów podatkowych państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) polski system znalazł się na 36. pozycji. Gorszy wynik osiągnęły tylko Włochy , jak wynika z rankingu „International Tax Competitiveness Index” sporządzonego przez Tax Foundation. Jest to ocena dotycząca 2021 r., a więc jeszcze sprzed wprowadzenia Polskiego Ładu. Zmian we wprowadzonym od początku roku Polskim Ładzie było już bardzo wiele, a w drugiej połowie marca dowiedzieliśmy się o przygotowywaniu kolejnej rewolucji, dotyczącej stóp podatkowych.

Potwierdzeniem słabości naszych rozwiązań prawnych są problemy jakie firmy mają udzielając pomocy Ukraińcom, którzy pozostali w swej ojczyźnie bądź też przyjechali do Polski.

Polscy przedsiębiorcy wspierający Ukraińców potrzebują pilnych zmian w prawie podatkowym i uproszczenia procedur  - mówi w rozmowie z MarketNews24 Agnieszka Wnuk, współprzewodnicząca Komitetu Podatki CCIFP, doradca podatkowy, partner w MDDP. Chodzi o to, aby darowizny przekazywane organizacjom pożytku publicznego nie podlegały opodatkowaniu.

Uproszczenia procedur powinny dotyczyć umów o udzielanej pomocy. Procedury wydłużają proces udzielania pomocy. Chodzi też o to, aby przedsiębiorcy mieli pewność co do skutków podatkowych udzielania Ukraińcom pomocy, bo obecnie tej pewności brakuje, stąd konsekwencje w postaci nadmiernie gromadzonej dokumentacji.

Firmy zrzeszone wokół izb bilateralnych zwróciły się w tej sprawie do Ministerstwa Finansów, w skierowanym piśmie opisane zostały wszystkie najpilniejsze potrzeby – wyjaśnia A.Wnuk.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!