Zobacz także  •  Członkowie

Polska płaci 1,7 mld zł tzw. podatku od plastiku. Opłatę obniżyć może system kaucyjny

Od 1 stycznia 2021 r. jako nowe źródło dochodów do budżetu UE na lata 2021-2027 wprowadzono składkę opartą na niepoddawanych recyklingowi odpadach opakowaniowych z tworzyw sztucznych, potocznie nazywaną podatkiem od plastiku. Wysokość opłaty za każdy kilogram nie poddanych recyklingowi tworzyw sztucznych wynosi 0,80 euro.

Polska płaci rocznie 1,7 mld zł podatku od plastiku. Kwota ta jest bezpośrednio zależna od ilości niezrecyklingowanych odpadów z plastiku w danym roku (…). W Polsce ponownie wykorzystujemy zaledwie około 1/3 odpadów z tworzyw sztucznych – wskazuje Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP).

400 mln zł opłaty do uniknięcia

Zdaniem FPP, wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego mogłoby obniżyć wysokość opłaty o 400 mln zł. - Zupełnie niezrozumiałe jest wstrzymywanie prac nad dobrym, kompromisowym projektem i gwarantowanie utrzymania wysokiego poziomu podatku od plastiku dla Polski na najbliższe lata. Bez systemu kaucyjnego, który i tak wszedłby w życie dopiero od 1 stycznia 2025 r., nie ma szans na istotne zmniejszenie ponoszonej w każdym roku opłaty. Jednakże gdyby udało się uchwalić ustawę i wprowadzić system kaucyjny zgodnie z jeszcze aktualnymi planami, kwota podatku od plastiku za rok 2025 byłaby dla Polski niższa – mówi Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych FPP.

Dalsza część artykułu: Polska płaci 1,7 mld zł tzw. podatku od plastiku. Opłatę obniżyć może system kaucyjny (teraz-srodowisko.pl)

Artykuł pochodzi z serwisu: www.teraz-srodowisko.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!