Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania  •  Członkowie

Polska gospodarka weszła w techniczną recesję

Oczekujemy, że dynamika PKB w Polsce obniży się w III kw. do 0,6% r/r wobec 6,5% w II kw., a IV kw. spadnie do 0,2%. Będzie to efektem silnego wyhamowania konsumpcji oraz inwestycji, a także dalszego spadku wkładu zapasów. Taka ścieżka wzrostu jest równoznaczna z tym, że Polska gospodarka w II kw. weszła w techniczną recesję, oznaczającą spadek odsezonowanego PKB przez co najmniej dwa kwartały z rzędu. W konsekwencji prognozujemy, że w całym 2022 r. tempo wzrostu PKB zmniejszy się do 3,4% wobec 5,9% w 2021 r., a w 2023 r. obniży się do 1,9%. Istotnym czynnikiem ryzyka dla naszej prognozy PKB jest wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru gazu w Europie, który może doprowadzić do obniżenia aktywności w przemyśle oraz dalszego wzrostu cen nośników energii. Prognozujemy, że inflacja w 2022 r. wzrośnie do 14,2% r/r wobec 5,1% w 2021 r., a w 2023 r. obniży się do 9,0%. Wzrost inflacji w 2022 r. będzie efektem zarówno zwiększenia inflacji bazowej, jak i wyższej dynamiki cen żywności i nośników energii. Prognozujemy, że szczyt inflacji zostanie osiągnięty w IV kw. na poziomie 17,0%. W naszej prognozie założyliśmy, że okres obowiązywania Tarczy Antyinflacyjnej zostanie wydłużony do końca 2023 r. Podobnie jak w przypadku naszego scenariusza PKB, głównym czynnikiem ryzyka dla naszej ścieżki inflacji jest wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia niedoboru gazu w Europie.

Uważamy, że w związku z dobrą sytuacją na rynku pracy i wysoką inflacją presja płacowa pozostanie silna. Czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu wynagrodzeń będzie również zaplanowana na 2023 r. dwukrotna podwyżka płacy minimalnej (w styczniu i w lipcu), której skumulowany wzrost wyniesie 19,6% r/r. W konsekwencji prognozujemy, że dynamika wynagrodzeń w gospodarce narodowej zwiększy się w 2022 r. do 10,5% r/r wobec 8,9% w 2021 r., a w 2023 r. spadnie do 8,2%. Uważamy, że RPP zdecyduje się w październiku lub w listopadzie na jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych o 25pb i zakończy cykl podwyżek ze stopą referencyjną na poziomie 7,00%. W naszej ocenie RPP nie zdecyduje się na dalsze podwyżki stóp procentowych ze względu na istotne pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach.

Prognozujemy, że na koniec 2022 r. kurs EURPLN wyniesie 4,76, a w 2023 r. obniży się do 4,65. Czynnikami ograniczającymi przestrzeń do umocnienia złotego jest wojna w Ukrainie, przeciągający się spór polskiego rządu z Komisją Europejską, a także perspektywa dalszych podwyżek stóp procentowych przez Fed i EBC.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!