Environnement & Energie

Podsumowanie spotkania Komitetu ds. Klimatu dotyczącego umów corporate PPA

W dniu 4 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie Komitetu ds. Klimatu CCIFP poświęcone umowom corporate PPA.

Dla wielu przedsiębiorców cPPA jest rozwiązaniem, które z jednej strony odpowiada na dynamicznie zmieniające się ceny energii elektrycznej i gwarantuje jej pochodzenie, a z drugiej strony jest narzędziem do skutecznej dekarbonizacji własnej działalności i dążenia do niezależności energetycznej polskiej gospodarki. Podpisanie cPPA wzmacnia również wizerunek marki. Tego typu umów w Polsce jest jeszcze niewiele, ale ich popularność systematycznie rośnie.

Spotkanie Komitetu ds. Klimatu było świetną okazją, by przyjrzeć się zarówno praktycznej, jak i prawnej stronie umów cPPA. Mogliśmy poznać obie perspektywy dzięki połączeniu wiedzy naszych ekspertów.

Praktyczną stronę biznesu reprezentował Antoine Mocachen, prezes i współzałożyciel Volta Polska, niezależnego producenta energii odnawialnej. Przez kwestie prawne przeprowadzili nas Piotr Dziwniel i Witold Szpak z Zespołu Energetyki i Zasobów Naturalnych warszawskiego biura Dentons.

Podczas spotkania eksperci opowiedzieli, w jaki sposób przedsiębiorstwa mogą pozyskiwać energię odnawialną w Polsce. Poznaliśmy także różne modele cPPA obecne na polskim rynku. Przedmiotem dyskusji były różnice między fizycznymi a wirtualnymi umowami cPPA. Omówiliśmy korzyści i wyzwania z nimi związane. Poruszyliśmy również temat harmonogramu realizacji umów na zakup zielonej energii, proces opracowania term sheet i negocjacji kontraktu.

Dziękujemy wszystkim obecnym za aktywny udział i wartościową wymianę doświadczeń.

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!