Podsumowanie wydarzeń  •  Izba

Podsumowanie RDV Biznesu i gość wieczoru - Marek Belka

W czwartek 17 marca 2022 r. odbyło się Rendez-vous Biznesu, podczas którego profesor Marek Belka, ekonomista, były premier i minister finansów, wraz z Bogusławem Chrabotą, redaktorem naczelnym dziennika „Rzeczpospolita” rozmawiali na temat aktualnych wyzwań Unii Europejskiej w obszarze handlu, w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej i konfliktu w Ukrainie.

 

Jak wygląda obecnie sytuacja w globalnej gospodarce? Co stanowi wyzwania strategiczne dla Unii? Jak konflikt w Ukrainie zmieni priorytety handlowe UE? 

Profesor Marek Belka podkreślił znaczącą rolę sankcji dot. eksportu technologii i surowców, które pozwalają osłabić gospodarkę Rosji. Ograniczenia importu z Rosji stanowią natomiast szansę na nowe spojrzenie na Green Deal. Profesor podkreślił, że w krótkim okresie będziemy jeszcze mocno zależni od surowców z Rosji. Według niego globalizacja i realia ekonomiczne są często sprzeczne z decyzjami politycznymi. Konsekwencje dla Polski i UE są na razie trudne do przewidzenia, ponieważ nie znamy ani realnych konsekwencji konfliktu, ani czasu trwania i wyniku.

 

Po części oficjalnej odbyła się tradycyjna część Q&A, podczas której uczestników zaprosiliśmy do włączenia się do dyskusji z gościem wieczoru.

Następnie przy lampce wina goście mieli okazje na wymianę opinii na tematy gospodarcze, inspiracji do działania i nawiązywania relacji z pozostałymi firmami stowarzyszonymi w CCIFP.

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!