Podsumowanie wydarzeń

Podsumowanie majowego RDV Biznesu: reakcje powyborcze we Francji i w Polsce

W środę 18 maja odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Rendez-vous Biznesu. Wydarzenie było okazją do rozmowy wokół wyborów prezydenckich we Francji, a podczas niej udało się poruszyć takie obszary jak wpływ reelekcji Emmanuela Macron na kierunki rozwoju Francji, relacje geopolityczne i handlowe pomiędzy Francją, a Polską, rolę Francji w Unii Europejskiej, a także działania i sytuację Francji w kontekście wojny w Ukrainie.

Do debaty o konsekwencjach głosowania z 24 kwietnia zaprosiliśmy wyjątkowych gości: Panią Caroline de Camaret, szefową serwisu europejskiego i dziennikarkę FRANCE 24, Pana Jędrzeja Bieleckiego, dziennikarza dziennika "Rzeczpospolita" oraz Panią Amandę Dziubińską, politolożkę, analityczkę Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych ds. Francji w Programie Trójkąta Weimarskiego.

Do jakich konkluzji doszliśmy na spotkaniu? Reelekcja Emmanuela Macrona wydaje się być logicznym skutkiem przekonań Francuzów: którzy chcą pozostać w Unii Europejskiej i nie zrywać relacji z aktualnymi sojusznikami. Wojna na Ukrainie naturalnie wpłynęła niekorzystnie na kampanię Marine Le Pen, która oznajmiła, że pragnie nawiązać bliższe relacje z Rosją. 

Według Pani Caroline de Camaret, Pana Jędrzeja Bieleckiego i Pani Amandy Dziubińskiej sytuacja za naszą wschodnią granicą może jednak korzystnie wpłynąć na Polskę. Inwestorzy i firmy wycofujące się z Rosji i Ukrainy mogą zainteresować się polskim rynkiem i zadecydować się na przeniesienie swych inwestycji nad Wisłę.

Po części oficjalnej odbyła się tradycyjna część Q&A, podczas której uczestników zaprosiliśmy do włączenia się do dyskusji z gościami wieczoru.

 

Następnie przy lampce wina goście mieli okazje na wymianę opinii na tematy gospodarcze, inspiracji do działania i nawiązywania relacji z pozostałymi firmami stowarzyszonymi w CCIFP.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!