Podsumowanie lipcowego RDV Biznesu CCIFP: wzmacnianie synergii francusko-polskich wokół traktatu z Nancy
Francusko-Polska Izba Gospodarcza (CCIFP) zorganizowała 1 lipca spotkanie RDV Biznesu, które stało się okazją do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz rozmów na temat szans na wzmocnienie współpracy polsko-francuskiej, jakie stwarza podpisany w maju Traktat z Nancy. Spotkanie zgromadziło przedstawicieli instytucji, liderów biznesu, a także delegację francuskich firm, które przyjechały do Polski w ramach misji zorganizowanej przez MEDEF International.
Dyskusje o strategicznej wizji współpracy
Wydarzenie rozpoczęło się debatą prowadzoną przez Bénédicte Mezeix, redaktor naczelną polskiej wersji portalu LePetitJournal.com, poświęconą współpracy polsko-francuskiej. Étienne de Poncins, Ambasador Francji w Polsce, wskazał trzy strategiczne filary, na których opiera się traktat: współpracę wojskową – zwłaszcza w zakresie przemysłu obronnego, transformację energetyczną oraz więzi historyczne i kulturowe łączące oba kraje, uosabiane m.in. przez postać Marii Skłodowskiej-Curie, symbol francusko-polskiej współpracy naukowej.
Valéry Gaucherand, prezes CCIFP, przypomniał, że Traktat z Nancy podkreśla wagę 30 lat już istniejących dwustronnych relacji gospodarczych między Francją a Polską. Traktat ma wyraźny wymiar europejski i pokazuje, że ta współpraca wykracza poza dwa kraje i może stać się impulsem dla rozwoju całej gospodarki europejskiej. Jego zdaniem traktat to także silna zachęta dla polskich firm do intensyfikowania obecności na rynku francuskim.
Philippe Maillard, Prezes Francusko-Polskiej Rady biznesu w MEDEF International, podkreślił natomiast znaczenie traktatu jako narzędzia strukturalnego do wzmacniania wymiany w kluczowych sektorach: obronności, energetyce, infrastrukturze i rolnictwie.
Maciej Witucki, przewodniczący Rady Głównej Konfederacji Lewiatan, zwrócił uwagę na znaczenie „czempionów narodowych” w polskiej gospodarce, którzy odpowiadają za blisko 40% kapitalizacji giełdy warszawskiej. Podkreślił, że traktat wyraża silną wolę po obu stronach, aby relacje były równorzędne – aby każda ze stron była w równym stopniu zaangażowana w rozwój gospodarki europejskiej. Odniósł się także do strategicznego potencjału technologii podwójnego zastosowania (cywilnego i wojskowego), wskazując na znaczenie europejskiego filaru w stawianiu czoła globalnym wyzwaniom. Przypomniał, że „żaden kraj nie jest w stanie samodzielnie sprostać tym wyzwaniom” i że traktat ten pokazuje przywiązanie Polski do Unii Europejskiej.
Prelegenci podkreślili również:
znaczenie spotkań bezpośrednich w budowaniu trwałych relacji, animowanych i wzmacnianych przez organizacje zrzeszające przedsiębiorstwa, takie jak CCIFP, MEDEF czy Lewiatan,
strategiczną rolę Polski jako ważnego aktora przemysłowego,
rosnącą komplementarność obu gospodarek, zwłaszcza w zakresie kapitału ludzkiego i innowacji,
istotną rolę MŚP i mikroprzedsiębiorstw z Francji i Polski w urzeczywistnianiu zapisów traktatu,
potrzebę angażowania młodego pokolenia po obu stronach, promowania wymiany doświadczeń i przełamywania stereotypów,
konieczność budowania pozytywnej narracji o relacjach polsko-francuskich zarówno we Francji, jak i w Polsce,
dojrzałość polskich firm, które mogą uczestniczyć w realizacji ambitnych projektów europejskich i inwestować jeszcze śmielej na rynku francuskim.
Francuska delegacja w poszukiwaniu konkretnych partnerstw
Obecność kilkunastu francuskich firm działających w sektorach rolno-spożywczym, biogazu, obronności i przemysłu kosmicznego była jednym z kluczowych elementów wydarzenia. Ich misja, koordynowana przez MEDEF International, miała na celu identyfikację nowych możliwości biznesowych i zacieśnianie współpracy przemysłowej z polskimi partnerami.
Spotkanie zwieńczył koktajl networkingowy na tarasie siedziby Colliers, w przyjaznej atmosferze sprzyjającej wymianie kontaktów i kontynuacji rozpoczętych rozmów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim panelistom i uczestnikom spotkania, a także partnerom wydarzenia: Colliers Polska za gościnność oraz Wyborowa Pernod Ricard.