Partnerzy

Otwarcie Polsko – Francuskiego Centrum Kultury KROPKA w Konstancinie-Jeziornie

W dniu 9 czerwca 2019 r. nastąpi oficjalne otwarcie KROPKI, Polsko – Francuskiego Centrum Kultury w Konstancinie-Jeziornie. Centrum Kultury będzie miejscem otwartym na potrzeby wszystkich chętnych do kulturalnej zabawy w otoczeniu zieleni i pięknych wnętrz zabytkowej, ponad stuletniej Willi Jutrzenka, jedynej w okolicy w zakopiańskim stylu. Centrum Kultury otwarte będzie od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00 – 20:00.

Willa Jutrzenka zlokalizowana jest przy ulicy Długiej 59 w Konstancinie-Jeziornie. Zabytkowy obiekt powstał w 1903 roku i został wyremontowany. Budynek wykonano z cegły i wykończono drewnianymi wstawkami charakterystycznymi dla stylu zakopiańskiego. Powierzchnia Willi wraz z ogrodem wynosi 4000 m2.

Niegdysiejsza Jerychonka to rozłożysta budowla, nakryta gontowym dachem o skomplikowanej konstrukcji. Jej układ przestrzenny do złudzenia przypomina ten z gotycko-renesansowych zamków czy willi secesyjnych. Mówi się, że jest to najwspanialsza willa stylu zakopiańskiego na całym Mazowszu. Willę zaprojektował Władysław Jabłoński, a jego projekt został opublikowany na łamach czasopisma „Architekt” w 1903r. Pierwotnym właścicielem miał być dostawca mebli na Zamek Królewski i właściciel sklepu na Nowym Świecie – Samuel Frost. W 1930r. Jutrzenkę nabył Józef Ludwik Kierwiński. Kolorytu dodaje fakt, że właśnie w Willi Jutrzenka przy ul. Długiej nagrywano sceny do kultowego filmu „Chłopaki nie płaczą”.

Przez lata nieco zapomniany obiekt, za sprawą dwóch niesamowicie pozytywnych małżeństw Marii i Chrisa Schittulli oraz Renaty i Krzysztofa Skoniecznych ma wrócić do łask i służyć całym rodzinom z Konstancina-Jeziorny, gościom z Warszawy, Piaseczna, Góry Kalwarii oraz przyjezdnym pensjonariuszom.
- Centrum Kultury KROPKA to dziecko polsko – francuskiej miłości, którą pragniemy się dzielić właśnie w tym miejscu – w Willi Jutrzenka – mówią wspólnym głosem Maria i Chris.

Oferta KROPKI obejmuje warsztaty muzyczne z piosenkami po francusku i nie tylko, warsztaty sportowo-przyrodnicze, zajęcia taneczne oraz plastyczne dla dzieci, a także warsztaty wokalne, sportowe i tematyczne dla dorosłych. Ośrodek to również miejsce na koncerty, wernisaże, konkursy piosenki, eventy, spotkania, wieczorki tematyczne i pikniki rodzinne.
- Chcemy wskrzesić Willę Jutrzenka i tchnąć w nią odrobinę kulturalnego ducha. To ma być miejsce wypełnione sztuką, uśmiechem i ciepłem. Pragniemy dzielić się radością i korzystać z uroków obiektu wraz z przyjaciółmi – podkreślają Renata i Krzysztof.

Podczas pobytu w KROPCE goście posmakują przepysznej kawy w ramach oferty Kropka Café, w której zamówić można herbaty, świeżo wyciskane soki i wino. Nie zabraknie także francuskich smakołyków wypiekanych na miejscu, prawdziwie francuskich bagietek, słonych przekąsek i ciast. Do tego wyborne śniadania po francusku, a weekendowo KROPKA oferuje catering zewnętrzny.

- Cafe Kropka to francuski akcent w jednej z piękniejszych polskich miejscowości. Pozwala odbyć chwilową podróż do Francji, nie ruszając się przy tym z tego istnego raju.
Już od tego roku ruszają wakacyjne artystyczne półkolonie tematyczne dla dzieci z Monsieur Kropką. W programie poznawanie Francji, śpiewanie po francusku i nie tylko, zajęcia z tańca i rysunku, szycie, czytanie, zabawa, ćwiczenia na świeżym powietrzu i wiele innych sposobów na miłe spędzanie czasu. W ofercie zdrowa żywność w formie drugiego śniadania, obiadu i podwieczorku.

Terminy: 24/06-03/07; 8-12/07; 15-19/07; 22-26/07; 5-9/08; 19-23/08; 26-30/08
Godz. 8:30 – 16:30

- W KROPCE stawiamy na radość, przyjaźń i wzajemną pomoc. Szalenie ważna jest dla nas rodzinna atmosfera. Dołożymy wszelkich starań, by każdy poczuł się tu jak u siebie.
Willę wyróżnia niesamowita lokalizacja. Budowla znajduje się w jednym z najpopularniejszych letnisk i uzdrowisk w okolicach stolicy. Konstancin-Jeziorna słynie z urokliwych lasów, malowniczych dolin Jeziorki i Wisły, złóż borowiny oraz źródeł wód mineralnych. Nie bez powodu miejscowość cieszy się ogromną popularnością wśród Warszawiaków i nie tylko. Konstancin-Jeziorna to miejsce wielu artystów i ludzi sztuki.

- Czas tu spędzony ma nieść szczęście i zapewniać zasłużony odpoczynek rodzicom pośród zieleni i z dala od zgiełku, a dzieciom wiele niesamowitych chwil w bajkowych wnętrzach lub na świeżym powietrzu.

Zapraszamy wszystkich gości na dzień otwarty w niedzielę 9 czerwca 2019 r. Startujemy o godzinie 12:00.

 

Polsko-Francuskie Centrum Kultury KROPKA – podstawowe dane:

lokalizacja: Konstancin-Jeziorna, ul. Długa 59, Willa Jutrzenka

telefon: Krzysztof tel. +48 660-760-238 Chris tel. +48 531-156-496

e-mail: kontakt@kropkakonstancin.pl

facebook: Kropka Konstancin

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!