Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Osłabienie złotego w reakcji na eskalację napięcia na linii Iran-Izrael

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł 4,3309 (osłabienie złotego o 1,3%). Zgodnie z naszymi oczekiwaniami przez cały ubiegły tydzień kurs złotego pozostawał pod wpływem podwyższonej awersji do ryzyka na świecie związanej z eskalacją napięcia na linii Iran-Izrael. W pierwszej części tygodnia doszło do wyraźnego wzrostu kursu EURPLN w oczekiwaniu na reakcję Izraela na przeprowadzony w weekend dwa tygodnie temu przez Iran atak rakietowy na Izrael (por. MAKROmapa z 15.04.2024). Początkowy brak odpowiedzi Izraela doprowadził w środę do częściowej korekty i umocnienia złotego. W piątek doszło jednak do ponownego, przejściowego wzrostu kursu EURPLN po tym, jak Izrael przeprowadził atak odwetowy na instalacje wojskowe w Iranie.

Podwyższona awersja do ryzyka sprzyjała w ubiegłym tygodniu dalszemu umocnieniu dolara względem euro. Czynnikiem pozytywnym dla kursu dolara była również publikacja wyraźnie wyższych od oczekiwań danych o sprzedaży detalicznej w USA, która osłabiła oczekiwania rynku na obniżki stóp procentowych przez Fed.

W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie dzisiejsza publikacja danych o krajowej produkcji przemysłowej. W przypadku realizacji naszej niższej od konsensusu rynkowego prognozy dane mogą przyczynić się do osłabienia złotego. Oczekujemy, że przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla kursu złotego. Jednocześnie uważamy, że kurs złotego w tym tygodniu pozostanie pod wpływem podwyższonej awersji do ryzyka związanej z konfliktem na linii Iran-Izrael.

 

ZOBACZ RAPORT

 

 


Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig((@))credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!