Aktualności firm stowarzyszonych
Osłabienie złotego pod nieobecność krajowych inwestorów
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,56 (osłabienie złotego o 0,7%). Od poniedziałku do czwartku złoty znajdował się w trendzie bocznym – kurs EURPLN kształtował się w przedziale 4,53-4,55. Konferencje po posiedzeniach FOMC i EBC nie miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Dane o krajowej inflacji również przeszły bez echa. W piątek, pod nieobecność krajowych inwestorów doszło do osłabienia kursu złotego. Było ono częściowo związane ze wzrostem awersji do ryzyka (patrz poniżej).
Podobnie jak kurs EURPLN, kurs EURUSD był relatywnie stabilny przez pierwszą część tygodnia. W piątek nastąpiło wyraźne osłabienie dolara względem euro po publikacji gorszych od oczekiwań wyników finansowych Apple i Amazon oraz wypowiedzi D. Trumpa dotyczących nałożenia kolejnych sankcji gospodarczych na Chiny. Prezydent USA w swoich wypowiedziach ponownie obarczał Chiny odpowiedzialnością za wybuch pandemii COVID-19 i groził wprowadzeniem ceł na import towarów z tego kraju.
Oczekujemy, że w tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z przebiegiem pandemii COVID-19. Kluczowe dla inwestorów będą informacje nt. tempa rozprzestrzeniania się pandemii. Istotne dla złotego będą również dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą przyczynić się do osłabienia polskiej waluty. Dane o chińskim bilansie handlowym nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kształtowanie się kursu złotego. W przypadku materializacji scenariusza, w którym spodziewane senackie weto w sprawie wyborów korespondencyjnych nie zostanie odrzucone przez sejm w tym tygodniu możemy mieć do czynienia z lekkim osłabieniem złotego (patrz powyżej).
***
Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl