Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

NOWE SPOSOBY ŻYCIA I EKOLOGIA NAPĘDZAJĄ BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE

Duże znaczenie mają materiały użyte do wykończenia budynków, projekty lokali oraz części wspólnych, a także zagospodarowanie przestrzeni wokół inwestycji. Ewoluował nasz sposób życia, większą uwagę przywiązujemy również do dbałości o środowisko naturalne.

Jak wynika z badania Nexity „Jak mieszkają Polacy? Dekada na rynku nieruchomości” dla ponad 60 proc. respondentów, biorących udział w badaniu, istotną kwestią podczas wyboru mieszkania jest wydzielona w nim strefa do pracy zdalnej. Z kolei aż 9 na 10 Polaków uważa przestrzeń zewnętrzną, np. balkon lub taras za dodatkowy atut[1].

Jakie mieszkania wybieramy? Nowoczesne i ekologiczne

Trend dbałości o środowisko dotyczy dziś także nieruchomości. Ten czynnik jako ważny określiło aż 35% pytanych, którzy w trakcie ostatnich 10 lat kupili mieszkanie z rynku pierwotnego[2].

- W Nexity, zwracamy uwagę na wpływ inwestycji na ekologię. W ramach projektów planujemy tak zwane zielone dachy, ogrody deszczowe, systemy odzyskiwania deszczówki, miejsca na rowery czy słupki informujące mieszkańców o aktualnym stanie jakości powietrza. – mówi Marta Skarżyńska, Product & Marketing Director, Nexity Polska.

Wartym uwagi trendem jest również stosowanie w ramach inwestycji innowacji technologicznych, które  są istotne dla 43% badanych.[3] W tej kwestii według ankietowanych najważniejszy jest inteligentny system ogrzewania (63% wskazań) i rozwiązania smart z zakresu oświetlenia (53%). Wiele osób zwraca także uwagę na technologie poprawiające ich poczucie bezpieczeństwa: czujniki ruchu (40%), instalacja wideodomofonowa (38%), czujnik zalania pomieszczeń (33%), czy możliwość zdalnego otwierania i zamykania drzwi (29%)[4].

Liczy się piękne wnętrze

Polacy coraz chętniej stawiają nie tylko na nowoczesne i eleganckie rozwiązania. Jedną z przyczyn może być większa ilość czasu spędzanego w mieszkaniach, na skutek pandemii. Atutem stają się więc wydzielone strefy do pracy oraz odpoczynku czy przestronność lokalu. Potwierdzają to wyniki badania Nexity, według których  prawie 1/3 ankietowanych, przy wyborze mieszkania przywiązuje wagę do wysokości pomieszczeń. Z kolei dla około 4 na 10 osób istotne jest posiadanie dużych okien. Dodatkową zaletą dla przyszłych mieszkańców okazała się być również wygospodarowana dodatkowa przestrzeń zewnętrzna w postaci dużych balkonów (43%).

Dodatkowo, jak pokazują wyniki badania „Jak mieszkają Polacy? Dekada na rynku nieruchomości” już dla co piątego Polaka znaczenie mają również eleganckie i nowoczesne części wspólne inwestycji, czyli klatki schodowe. Natomiast elewacja budynków jest istotna dla ponad 1/4 respondentów.

- Obserwując trendy na rynku nieruchomości i potrzeby Polaków, dostosowujemy do nich nasze inwestycje. Przykładem jest inwestycja City Vibe w Krakowie. Na pierwszym etapie osiedla rozpoczęliśmy współpracę z architektem Tomaszem Trzupkiem, który zaprojektował grafiki zdobiące części wspólne budynku Street Culture. Dzięki zastosowaniu tych street art.'owych wizualizacji, wnętrza staną się oryginalne i niepowtarzalne - dodaje Marta Skarżyńska, Product & Marketing Director, Nexity Polska. 

Duży wpływ na obecne trendy oraz preferencje klientów chcących zakupić własne mieszkanie, miała przede wszystkim pandemia. Według ekspertów, mimo znoszenia obostrzeń, wiele z nich pozostanie z nami na dłużej. Lokale z ogródkami lokatorskimi, duże i przestronne balkony, a także rozwiązania ekologiczne i energooszczędne, będą dla wielu dalej istotną kwestią przy wyborze nowego mieszkania. 

O badaniu:

Badanie „Jak mieszkają Polacy? Dekada na rynku nieruchomości” zrealizowane metodą CAWI przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Nexity Polska. Część omnibusowa badania została przeprowadzona na próbie 1023 Polaków. Badanie celowe przeprowadzono na próbie 254 Polaków w wieku 25-65 lat, którzy w trakcie ostatnich 10 lat dokonali zakupu mieszkania.

O Nexity:

Grupa Nexity to pierwszy dostawca kompleksowych usług na rynku nieruchomości we Francji, w Polsce działający od 2011 roku. Oferuje szeroki zakres doradztwa i ekspertyz, produktów, świadczeń oraz rozwiązań. Od ponad 40 lat buduje i zarządza nieruchomościami mieszkaniowymi i komercyjnymi we Francji, a także na a terenie innych krajów Europy, m.in. Włoch, Niemiec i Portugalii. Obecnie w sprzedaży w Polsce Nexity prowadzi budowę osiedli w Warszawie, Krakowie oraz Poznaniu.

[1] Źródło: Badanie „Jak mieszkają Polacy? Dekada na rynku nieruchomości” – badanie na grupie celowej osób, które kupiły mieszkanie w trakcie ostatnich 10 lat

[2] Badanie Nexity „Jak mieszkają Polacy - dekada na rynku nieruchomości” 2021 – badanie na grupie celowej

[3] Tamże

[4] Tamże  

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!