Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Na pomoc młodzieży w kryzysie psychicznym

Od 1 grudnia br. klienci sieci Auchan w całej Polsce mogą wesprzeć finansowo dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym. Zbiórka prowadzona jest na rzecz Komitetu Ochrony Praw Dziecka – pozarządowej organizacji, która od ponad 40 lat działa w obszarze obrony interesów najmłodszych. Wpłat dokonywać można poprzez aplikację Donateo, wdrożoną do sieci terminali hipermarketów Auchan. Akcja potrwa do końca stycznia 2023 r.

Raport przeprowadzony przez Najwyższą Izbę Kontroli[1], dowodzi, że aż 630 tys. osób poniżej 18. roku życia w Polsce potrzebuje wsparcia psychoterapeuty bądź psychiatry, a specjalistów z tych dziedzin wciąż brakuje. W naszym kraju, według Naczelnej Izby Lekarskiej[2], czynnie pracuje tylko ok. 480 psychiatrów dziecięcych. Sytuację rosnącego załamania zdrowia psychicznego nastolatków pogłębiła izolacja podczas pandemii, wzmagająca poczucie osamotnienia oraz wykluczenia. Dodatkowo młodzież dotyka problem nieumiejętności poradzenia sobie z własnymi emocjami w kryzysowych momentach. Przedstawione czynniki powodują problemy, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do depresji. Komitet Ochrony Praw Dziecka działa już od ponad 40 lat jako polska organizacja pozarządowa, która aktywnie wspiera młodzież w kryzysie psychicznym. Dzięki akcji, która trwa w hipermarketach Auchan, za pomocą aplikacji Donateo można wesprzeć jego działalność.

Młode pokolenie Polaków coraz śmielej mówi o swoich problemach natury psychicznej. Jedną z trudności w uzyskaniu odpowiedniej pomocy stanowi czynnik finansowy. Dzięki akcji przeprowadzonej w hipermarketach Auchan, można dorzucić przysłowiową cegiełkę do realizowanej przez nas pomocy psychologicznej dla dzieci i młodzieży. To także ogromne wsparcie dla rodziców, których dzieci zmagają się z tego typu problemami. Nie bądźmy obojętni – każdy, nawet najmniejszy gest, jest na wagę złota. – mówi Magdalena Stachowiak-Alexandrowicz, manager ds. PR i promocji KOPD, Komitet Ochrony Praw Dziecka.

Środki zapewniające darmową pomoc psychiatryczną, terapeutyczną, prawną oraz wsparcie w zakresie mediacji rodzinnych z myślą o dzieciach i młodzieży będą zebrane przez bezgotówkowe wpłaty, pozyskiwane dzięki aplikacji Donateo. Istotą tego pomysłu jest gromadzenie datków dla fundacji drogą mikrodonacji, czyli niewielkich, ale regularnych wpłat. Podczas akcji na rzecz KOPD klienci hipermarketów Auchan w trakcie finalizowania transakcji bezgotówkowej na ekranie terminala zobaczą pytanie o chęć przekazania datku. Po potwierdzeniu do rachunku doliczona zostanie kwota do 5 zł, która trafi bezpośrednio na konto organizacji. Klient otrzyma niefiskalne potwierdzenie operacji, która będzie odzwierciedlona także na jego koncie bankowym.

Młodzież borykającą się z kryzysem psychicznym to temat ważny, o którym należy mówić głośno. Dzięki zbiórce możemy nieść pomoc tym, którzy nie mają środków, aby uporać się z wynikającymi z tego trudnościami. Naszą koncepcją jest budowanie w Polakach kultury dobroczynności. Wierzymy, że społeczeństwo ma w sobie gen pomagania i po raz kolejny da temu wyraz dołączając do grudniowej zbiórki. – mówi Krzysztof Adamski CEO BetterPOS i pomysłodawca Donateo.

To już kolejna akcja charytatywna przeprowadzana w hipermarketach Auchan we współpracy z Donateo. Wcześniej beneficjentem zbiórek była Polska Federacja Banków Żywności oraz Fundacja Happy Kids.

Okres bożonarodzeniowy to zawsze moment wzmożonych zakupów. Zwłaszcza dziś, w tak trudnym czasie, warto przy tej okazji zatrzymać się i pomyśleć o potrzebujących. Zbiórka na rzecz Komitetu Ochrony Praw Dziecka to najlepszy prezent, jaki możemy zrobić dla dzieci i młodzieży pozostających w kryzysie psychicznym. – podkreśla Inga Szaniawska, koordynatorka  CSR, Auchan Retail Polska.

Zbiórka w sieci sklepów Auchan  na rzecz Komitetu Ochrony Praw Dziecka rozpoczęła się 1 grudnia br. i potrwa do końca stycznia 2023 r.

***

O Auchan

Auchan Retail Polska to wielkoformatowa sieć sprzedaży detalicznej o francuskich korzeniach, obecna w Polsce od 1996 r., zarządzająca na polskim rynku siecią hipermarketów pod marką Auchan, supermarketów pod marką Auchan Supermarket, sklepami typu convenience store pod marką Easy Auchan, sklepami osiedlowymi pod marką Moje Auchan, a także kanałem handlu e-commerce. Sieć posiada również sklepy franczyzowe w formacie supermarket i hipermarket. Więcej informacji na temat firmy znaleźć można na stronie https://www.auchan.pl/pl

O Donateo

Donateo to platforma fundraisingu cyfrowego wprowadzająca innowacje technologiczne w zakresie płatności bezgotówkowych do sektora zbiórek charytatywnych. Powstała jako fintechowy projekt Krzysztofa Adamskiego, założyciela BetterPOS. Oferowane przez platformę rozwiązania to m.in. e-skarbonki i datkomaty stacjonarne. Od kilku miesięcy Donateo, za pośrednictwem swojej aplikacji, wdraża mikrodonacje bezgotówkowe do punktów retail w Polsce. Więcej informacji: https://donateo.pl/

O Komitecie Ochrony Praw Dziecka

Komitet Ochrony Praw dziecka to organizacja pozarządowa, której misją jest ochrona praw i interesów dziecka. Głównym celem KOPD jest pomoc dziecku krzywdzonemu i jego rodzinie. Oferta KOPD adresowana jest do rodzin i w szerokim zakresie do dzieci – ofiar przemocy emocjonalnej, fizycznej i seksualnej oraz zaniedbań i niewłaściwej opieki. Więcej informacji: kopd.pl


[1] źródło: NIK o dostępności lecznictwa psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży - Najwyższa Izba Kontroli

[2] źródło: Zestawienie nr 04 (nil.org.pl)

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!