Izba

Lokalne inwestycje międzynarodowych graczy - Relacja z debaty CCIFP na Forum Ekonomicznym w Karpaczu

Druga debata CCIFP na Forum Ekonomicznym w Karpaczu dotyczyła inwestycji firm z kapitałem zagranicznym i ich roli w polskim ekosystemie gospodarczym.  

W dyskusji wzięli udział Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii, Marek Lipka, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Handlowy i Supply Chain Carrefour Polska, Adam Ponichtera, Country Manager Data4 Group, Jacek Byrt, Partner kierujący działem Doradztwa Finansowego Mazars Polska, Tomasz Dreslerski, Dyrektor Sektora Klientów Kluczowych Orange Polska oraz Fabrice Audan, Prezes CCIFP i Prezes Wyborowa Pernod Ricard.

Fabrice Audan, Prezes CCIFP i Wyborowa Pernod Ricard, podkreślił, że francuskie firmy od wielu lat są zaangażowane w rozwój polskiej gospodarki i jako długofalowy partner stawiają na reinwestycje i rozwój. Obecnie ponad 1100 firm z francuskim kapitałem stworzyło blisko 200 000 miejsc pracy i wniosło do Polski ponad 88 mld PLN.

Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii podkreślił, że Polska stawia na rozwój gospodarki w oparciu o różne kierunki, w tym inwestycje zagraniczne. Podkreślił, że firmy z kapitałem zagranicznym zatrudniają w Polsce 2 miliony pracowników, wspierają polską wymianę handlową i rozwijają relacje eksportowe. Co więcej, Polska stać się bazą wypadową do inwestycji na Ukrainie, również dla firm zagranicznych. Strategiczne położenie naszego kraju jest bardzo istotne z punktu widzenia między innymi logistyki i łańcuchów dostaw. Za jakiś czas Polska może być głęboko zaangażowana w odbudowę Ukrainy, a tym samym, według Ministra, inwestycja w Polsce to inwestycja na rynkach wschodnich.

Adam Ponichtera, Dyrektor Generalny Data4 Group w Polsce mówił o powodach, dla których to właśnie Polska została wybrana na miejsce budowy nowoczesnego centrum danych. Jest to jedna z największych inwestycji francuskich w ostatnich kilku latach, której wartość przekroczy miliard złotych. Decyzja o lokowaniu tej inwestycji w naszym kraju wiązała się z dobrą sytuacją gospodarczą, infrastrukturą i dostępem do wykwalifikowanych pracowników. O potencjale Polski w sektorze rolno-spożywczym mówił Marek Lipka, Wiceprezes Carrefour Polska. Polska ma również ogromny potencjał w produkcji żywności, jednak by ten sektor mógł się rozwinąć potrzeba krótkiego łańcucha dostaw. Jest to klucz do sukcesu Polski, gdyż w tym obszarze można zaspokoić potrzeby rynku wewnętrznego, a także przeznaczać produkty na eksport. Nasz kraj stoi przed ogromną szansą na budowę nowych łańcuchów logistycznych i tym samym na to, aby stać się hubem transportowym w Europie i świecie. Ponadto, co podkreślił Marek Lipka, należy wzmacniać sektor MŚP, z którym firma Carrefour współpracuje już od ponad 10 lat. Jako odpowiedź na wyzwania dzisiejszych czasów i niepewną sytuację detalistów podaje przykłady współpracy na zasadach franczyzy, którą Carrefour rozwija z blisko 400 sklepami. 

Na debacie został również podjęty temat technologii telekomunikacyjnych i informatycznych. Polska inwestuje w ten sektor dwa razy mniej funduszy niż średnia UE. Oprócz inwestycji firm takich jak Orange, potrzeba również większego wsparcia i zachęt ze strony rządu. Warto wspierać wspomniany sektor, ponieważ każdego roku Orange dokonuje w Polsce zakupów za 4,8 mld PLN a 80 % dostawców firmy to polskie przedsiębiorstwa różnej wielkości. Ponadto, według Tomasza Dreslerskiego z Orange Polska, dzisiaj do sieci loguje się coraz więcej urządzeń. Covid spowodował 200-krotny wzrost transferu, czy wysyłki SMS i koniecznym było szybkie doposażenie szeregu miejsc w infrastrukturę. Z tego też względu trzeba przyspieszyć akcję wprowadzenia sieci 5G, by nie przeciążyć systemu. Telekomy wiedzą jak wdrażać i rozwijać technologie, ale potrzeba też działań ze strony administracji.

Dużym wyzwaniem dla gospodarek w Unii Europejskiej są obecnie też Odnawialne Źródła Energii. Również podczas tej debaty, tak samo jak w dyskusji na temat transformacji w dobie kryzysu energetycznego, pojawił się temat energetyki atomowej. Według Jacka Byrta z Mazars Polska Francuzi, Amerykanie i Koreańczycy są w grze jeśli chodzi o atom, a potencjał współpracy między Polską a Francją jest dużo większy niż ten obecnie wykorzystywany. Musimy lepiej się rozumieć, więcej rozmawiać, zastanawiać się na jakich inwestorach nam zależy. Podstawą zmian mogą być np. branże oparte o nowe technologie.

Minister Waldemar Buda zapowiedział podczas panelu stworzenie bezpośredniej linii od miejsca produkcji energii z OZE, do zakładu przemysłowego, który wykorzystuje tę energię. To rozwiązanie (unikalne w skali Europy), pozwoli wykorzystać energię na swoje własne potrzeby z pominięciem tradycyjnego systemu kupna i sprzedaży. Jest to jedno z rozwiązań, które proponowała Francusko-Polska Izba Gospodarcza w ramach białej księgi. Powrócił przy tej okazji temat ułatwień proceduralnych, które są, według Adama Ponichtery, niezbędne by przyspieszyć procesy inwestycyjne. Firmy mają kapitał, by rozwijać projekty, np. w zakresie zielonej energii. Potrzeba jednak wsparcia administracyjnego, co, według Ministra, może być trudne w perspektywie zmian wymuszonych przez pandemię, wojnę i inflację. Minister Buda dodaje, że z tego względu trudno mówić o stabilności, również w obszarze legislacji, gdyż aktualne wyzwania wymagają szybkich reakcji i zmian adekwatnych do sytuacji. Jacek Byrt jednak podkreśla, że biznes szybko przystosował się do zmian wymuszonych przez pandemię i zmienił swoją organizację, dlatego też i teraz powinien móc zaadaptować się do nowych rozwiązań.

Fabrice Audan dodaje, że pozytywny moment: koniec wojny, kryzysu i inflacji, gdzie wspólnie Polska i Francja będą mogły nadal się rozwijać, musi nadejść. Do rozwoju potrzeba pokoju, spokoju, dialogu, wzajemnego zrozumienia i współpracy.

Czeka nas nowa reindustrializacja w Europie. Polska będzie się rozwijać wraz z Francją, a Francja wraz z Polską. Nasze relacje będą się zacieśniały, by budować transeuropejskie partnerstwa, tak by zachować konkurencyjność Europy w świecie - podsumował Minister Buda.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!