Aktualności firm stowarzyszonych

Kurs EURUSD pozostaje w trendzie wzrostowym

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,4715 (osłabienie złotego o 0,3%). W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN był relatywnie stabilny na tle ostatnich tygodni i oscylował wokół poziomu 4,47. Niska zmienność kursu polskiej waluty obserwowana była mimo bogatego kalendarza makroekonomicznego. Na szczególną uwagę zasługuje natomiast dalszy wzrostu kursu EURUSD, który w zeszłym tygodniu przekroczył poziom 1,14 (najwyższy poziom od marca br.). W kierunku umocnienia euro względem dolara oddziaływały oczekiwania inwestorów na porozumienie krajów UE w sprawie funduszu na odbudowę po kryzysie wywołanym przez pandemię koronawirusa. Negatywne dla dolara były również obawy uczestników rynku o skutki gospodarcze drugiej fali pandemii COVID-19 obserwowanej obecnie w USA.

Wyniki weekendowego szczytu UE są neutralne dla złotego. W tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z pandemią koronawirusa. Kluczowe dla inwestorów będą informacje nt. drugiej fali zachorowań i nowych ognisk w USA. W centrum uwagi rynku będą również krajowe dane o produkcji przemysłowej, które w przypadku realizacji naszej niższej od konsensusu rynkowego prognozy mogą doprowadzić do osłabienia złotego. Przeciwny wpływ będą miały natomiast najprawdopodobniej dane o sprzedaży detalicznej w Polsce. Wstępne indeksy PMI dla strefy euro oraz dane z USA (sprzedaż nowych domów, sprzedaż domów na rynku wtórnym) nie będą miały naszym zadaniem istotnego wpływu na kurs polskiej waluty.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!