Aktualności firm stowarzyszonych • Analizy i badania
Kurs EURPLN najwyżej od kwietnia 2009 r.
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,6137 (osłabienie złotego o 1,1%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN kształtował się w trendzie wzrostowym. W kierunku osłabienia złotego oddziaływała rosnąca liczba nowych zakażeń koronawirusem, której przyrost osiągnął w ubiegłym tygodniu nowe rekordowe poziomy. W konsekwencji inwestorzy zaczęli wyceniać wprowadzenie kolejnych restrykcji administracyjnych w Polsce, co istotnie pogorszyło nastroje na krajowym rynku walutowym. W efekcie kurs EURPLN w czwartek wyniósł 4,6447 osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2009 r. Publikacje licznych danych ze światowej gospodarki nie miały istotnego wpływu na kurs złotego.
W zeszłym tygodniu doszło również do osłabienia euro względem dolara. Spadkowi kursu EURUSD sprzyjały dane wskazujące na szybki wzrost liczby zakażeń w Europie, które nasiliły obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro. Umocnieniu dolara sprzyjał również wzrost awersji do ryzyka ze względu na impas w rozmowach nt. nowego pakietu fiskalnego w USA i istotne obniżenie prawdopodobieństwa osiągnięcia kompromisu przed wyborami prezydenckimi w USA.
Opublikowane dzisiaj rano wyniki badań koniunktury w polskim oraz chińskim przetwórstwie są w naszej ocenie neutralne dla złotego. W tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z pandemią koronawirusa. Kluczowym wydarzeniem dla rynku walutowego będą wybory prezydenckie w USA, co może sprzyjać podwyższonej zmienności kursu złotego. Posiedzenie FOMC oraz dane z USA (zatrudnienie poza rolnictwem, wnioski o zasiłek dla bezrobotnych oraz indeks ISM dla przetwórstwa) w naszej ocenie pozostaną w cieniu wyborów prezydenckich i nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Naszym zdaniem posiedzenie RPP również będzie neutralne dla rynku.
***
Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl