Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania  •  Członkowie

Krajowe dane o sprzedaży detalicznej mogą osłabić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,7031 (osłabienie złotego o 0,5%). W ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu EURPLN w reakcji na eksplozję rakiety w przygranicznym Przewodowie. Z uwagi na początkowe sprzeczne doniesienia medialne co do przyczyn incydentu, przejściowo zwiększyły się obawy inwestorów o dalszą eskalację wojny w Ukrainie, stąd doszło do wyraźnego osłabienia złotego. W kolejnych dniach złoty w pełni odrobił straty. Publikacja krajowych danych o PKB nie miała istotnego wpływu na rynek. Z uwagi na incydent w Przewodowie, w ubiegłym tygodniu odnotowano także przejściowe umocnienie dolara względem euro.

W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie zaplanowana na środę publikacja krajowych danych o sprzedaży detalicznej, która może przyczynić się do osłabienia kursu polskiej waluty. Z kolei w kierunku podwyższonej zmienności kursu złotego może oddziaływać zaplanowana na środę publikacja Minutes z listopadowego posiedzenia FOMC. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje danych z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego pozostaną informacje sugerujące ewentualną zmianę nastawienia Rezerwy Federalnej oraz EBC w polityce pieniężnej, a także te dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!