Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Krajowe dane o sprzedaży detalicznej mogą osłabić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5340 (umocnienie złotego o 0,6%). Na początku ubiegłego tygodnia doszło do umocnienia kursu złotego, czemu sprzyjało zmniejszenie globalnej awersji do ryzyka odzwierciedlane spadkiem indeksu VIX. Do poprawy nastrojów inwestorów przyczyniły się sygnały wskazujące na możliwą deeskalację konfliktu na Ukrainie. W dalszej części tygodnia kurs EURPLN charakteryzował się relatywnie niską zmiennością. Publikacje licznych krajowych danych (m.in. o bilansie płatniczym, inflacji i produkcji przemysłowej) nie miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty.

Przez cały ubiegły tydzień mieliśmy do czynienia z łagodnym wzrostem kursu EURUSD, co było korektą po jego spadku odnotowanym dwa tygodnie temu. Ostatnie jastrzębie wypowiedzi J. Bullarda (por. MAKROmapa z 14.02.2022) nie znalazły odzwierciedlenia w Minutes ze styczniowego posiedzenia FOMC, stąd jego publikacja nie zdołała odwrócić tendencji do wzrostu kursu EURUSD.

Ogłoszona w ubiegły piątek decyzja agencji Fitch o utrzymaniu ratingu Polski i jego perspektywy jest neutralna dla kursu złotego. W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie zaplanowana na dzisiaj publikacja krajowych danych o sprzedaży detalicznej, która w przypadku realizacji naszej niższej od konsensusu rynkowego prognozy może przyczynić się do lekkiego osłabienia złotego. Pozostałe dane z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs złotego.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!