Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania  •  Członkowie

Krajowe dane o produkcji i sprzedaży detalicznej mogą umocnić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,7067 (osłabienie złotego o 0,4%). W ubiegłym tygodniu doszło do nieznacznego osłabienia złotego względem euro. Jednym z czynników oddziałującym w kierunku wzrostu kursu EURPLN była utrzymująca się niepewność wokół wypłaty Polsce środków w ramach KPO z uwagi na wydłużający się spór Polski z Komisją Europejską.

Z wyższą zmiennością mieliśmy natomiast do czynienia w przypadku kursu EURUSD. W środę doszło do przejściowego osłabienia dolara względem euro po publikacji słabszych od oczekiwań danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w USA, co osłabiło oczekiwania części inwestorów na dalsze, silne podwyżki stóp procentowych przez Fed.

W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą dzisiejsze publikacje krajowych danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej, które mogą doprowadzić do lekkiego umocnienia złotego. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje danych z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego pozostaną informacje sugerujące ewentualną zmianę nastawienia Rezerwy Federalnej oraz EBC w polityce pieniężnej, a także te dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!