Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Krajowe dane o produkcji i sprzedaży detalicznej mogą osłabić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,7020 (osłabienie złotego o 0,6%). W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie wzrostowym, co było efektem podwyższonej awersji do ryzyka związanej z obawami części inwestorów o stabilność światowego systemu finansowego w warunkach problemów z płynnością niektórych banków. Posiedzenie EBC miało ograniczony wpływ na kurs złotego.

W ubiegłym tygodniu doszło do umocnienia dolara względem euro, co było korektą po wzroście kursu EURUSD dwa tygodnie temu (por. MAKROmapa z 13.03.2023). W znacznym stopniu wynikało to oczekiwań części inwestorów na to, że mimo problemów płynnościowych części amerykańskich banków, które ujawniły się dwa tygodnie temu, Fed będzie kontynuował cykl podwyżek stóp procentowych. Wsparcie dla takiej oceny stanowi korekta na amerykańskich kontraktach FRA, które wcześniej silnie spadły w reakcji z uwagi na wspomniane wyżej napięcia w amerykańskim sektorze bankowym.

Ogłoszona w weekend decyzja o przejęciu zmagającego się z problemami płynnościowymi banku Credit Suisse przez bank UBS będzie sprzyjać obniżeniu obaw części inwestorów o stabilność światowego systemu finansowego, a tym samym jest ona lekko pozytywna dla kursu polskiej waluty. W tym tygodniu kluczowe dla złotego będzie przewidziane na środę posiedzenie FOMC. W naszej ocenie może ono sprzyjać podwyższonej zmienności kursu polskiej waluty. W kierunku osłabienia złotego mogą oddziaływać z kolei publikacje krajowych danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Uważamy, że zaplanowanena ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego. Piątkowa aktualizacja polskiego ratingu przez agencję Moody’s zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, tym samym jej wpływ na kurs złotego zmaterializuje się dopiero w przyszłym tygodniu. Istotnym czynnikiem determinującym kurs polskiej waluty pozostaną informacje dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie.

 

>> Tygodnik ekonomiczny <<

 


Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig(@)credit-agricole.pl

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!