Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Krajowe dane o PKB mogą umocnić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5197 (umocnienie złotego o 1,1%). W pierwszej części tygodnia mieliśmy do czynienia z umocnieniem złotego oraz innych walut rynków wschodzących, czemu sprzyjało obniżenie światowej awersji do ryzyka odzwierciedlane spadkiem indeksu VIX. W środę doszło do korekty i osłabienia złotego, choć nie powrócił on do poziomów z początku tygodnia. Konferencja prasowa prezesa NBP miała ograniczony wpływ na kurs polskiej waluty.

W ubiegłym tygodniu w trendzie spadkowym znajdował się także kurs EURUSD, czemu sprzyjały oczekiwania inwestorów na to, że Fed nie zakończył jeszcze cyklu podwyżek stóp procentowych. W środę doszło do osłabienia dolara względem euro w reakcji na publikację niższych od konsensusu rynkowego danych o inflacji w USA, choć nie odwróciło do trendu spadkowego EURUSD.

W tym tygodniu kluczowa dla kursu polskiej waluty będzie zaplanowana na wtorek publikacja krajowych danych o PKB, które w przypadku realizacji naszej wyższej od konsensusu rynkowego prognozy mogą sprzyjać lekkiemu umocnieniu złotego. Zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego.

 

PEŁEN ARTYKUŁ

 


Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig(@)credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!