Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Krajowe dane o inflacji negatywne dla złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,5706 (osłabienie złotego o 0,6%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie wzrostowym. W kierunku osłabienia złotego oddziaływała rosnąca liczba nowych zakażeń koronawirusem, której przyrost osiągnął w ubiegłym tygodniu nowe rekordowe poziomy. Publikacje licznych danych z polskiej gospodarki nie miały istotnego wpływu na kurs złotego.

W zeszłym tygodniu doszło do osłabienia dolara względem euro. Wzrostowi kursu EURUSD sprzyjała wypowiedź spikera Izby Reprezentantów USA N. Pelosi, która dała do zrozumienia, że porozumienie w sprawie nowego pakietu stymulacyjnego w USA może zostać osiągnięte jeszcze przed wyborami prezydenckimi (3 listopada br.). W środę doszło jednak do korekty w reakcji na wypowiedź prezydenta USA D. Trumpa, który zarzucił Demokratom, że są niechętni znalezieniu akceptowalnego kompromisu w sprawie pakietu stymulacyjnego. W piątek kurs EURUSD powrócił do trendu wzrostowego.

W tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z pandemią koronawirusa oraz negocjacji w sprawie pakietu fiskalnego w USA. Uważamy, że zaplanowana na ten tydzień publikacja wstępnych danych o krajowej inflacji może przyczynić się do nieznacznego osłabienia kursu polskiej waluty. Pozytywny wpływ dla złotego może mieć również wstępny szacunek PKB w strefie euro i Niemczech. W kierunku podwyższonej zmienności kursu polskiej waluty może oddziaływać natomiast zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC. Przewidziana na ten tydzień publikacja indeksu Ifo w Niemczech nie będzie miała naszym zdaniem istotnego wpływu na rynek walutowy.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!