Aktualności firm stowarzyszonych • Analizy i badania • Członkowie
Krajowe dane o inflacji mogą sprzyjać umocnieniu złotego
W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,7143 (umocnienie złotego o 1,3%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie spadkowym, co było kontynuacją tendencji zapoczątkowanej 2 tygodnie temu (por. MAKROmapa z 24.10.2022). Umocnieniu złotego sprzyjał również relatywnie gołębi wydźwięk ubiegłotygodniowego posiedzenia EBC.
W zeszłym tygodniu doszło również do dalszego umocnienia euro względem dolara, w efekcie czego kurs EURPLN w czwartek osiągnął parytet. Niemniej gołębi wydźwięk ubiegłotygodniowego posiedzenia EBC przyczynił się do lekkiej korekty. W piątek umocnienie dolara względem euro ograniczane było przez publikację wyraźnie wyższych od konsensusu wstępnych szacunków inflacji w najważniejszych gospodarkach strefy euro, co nasiliło oczekiwania części inwestorów na dalsze podwyżki stóp procentowych przez EBC.
W tym tygodniu kluczowe dla kursu złotego będzie posiedzenie FOMC, którego wydźwięk może sprzyjać lekkiemu umocnieniu złotego. W kierunku spadku kursu EURPLN będzie oddziaływać najprawdopodobniej również publikacja wstępnego szacunku inflacji w Polsce. Przeciwny wpływ może mieć natomiast publikacja wstępnych danych o inflacji w strefie euro. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje danych z polskiej i światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego pozostaną informacje dotyczące ryzyka wystąpienia przerw w produkcji na skutek szoku gazowego w Europie oraz przebiegu działań wojennych w Ukrainie, które mogą istotnie wpłynąć na ocenę perspektyw wzrostu gospodarczego w strefie euro oraz w Polsce.
***
Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl