Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania  •  Członkowie

Krajowe dane o inflacji mogą osłabić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN zwiększył się do 4,7427 (osłabienie złotego o 0,6%). W ubiegłym tygodniu doszło wzrostu kursu EURPLN. Podobna tendencja obserwowana była również w przypadku kursu EURHUF. Głównymi czynnikami oddziałującymi w kierunku osłabienia walut w regionie były podwyżka stóp procentowych Fed, a także publikacja jastrzębiej projekcji makroekonomicznej FOMC. W piątek pod koniec dnia doszło do korekty, której sprzyjała wypowiedź członkini RPP J. Tyrowicz. Stwierdziła ona, że Rada mogłaby podnieść stopy procentowe jeszcze o 200-400pb.

W ubiegłym tygodniu, ze względu na jastrzębi wydźwięk posiedzenia FOMC, doszło również do umocnienia dolara względem euro. W efekcie kurs EURUSD obniżył się wyraźnie poniżej parytetu, wokół którego kształtował się w poprzednich tygodniach. W pierwszej części ubiegłego tygodnia obserwowane było również umocnienie franka szwajcarskiego względem euro w oczekiwaniu na podwyżkę stóp procentowych przez SNB. W czwartek po decyzji SNB doszło jednak do korekty i wzrostu kursu EURCHF, gdyż część inwestorów zakładała większą skalę podwyżki stóp procentowych. Ze względu na spadek kursów EURUSD oraz EURCHF, w połączeniu ze wzrostem kursu EURPLN, w ubiegłym tygodniu doszło do wyraźnego osłabienia złotego względem dolara oraz franka szwajcarskiego.

W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będzie piątkowa publikacja wstępnych krajowych danych o inflacji, które mogą przyczynić się do lekkiego osłabienia złotego. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień publikacje danych ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Piątkowa aktualizacja polskiego ratingu przez agencję S&P zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, tym samym jej ewentualny wpływ na kurs złotego zmaterializuje się dopiero w przyszłym tygodniu. Istotnym czynnikiem determinującym kurs złotego pozostaną informacje wpływające na ocenę ryzyka wystąpienia przerw w produkcji na skutek szoku gazowego w Europie, które mogą istotnie osłabić perspektywy wzrostu gospodarczego w strefie euro oraz w Polsce.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!