Izba
Komentarz ambasady Francji na zarzuty o dyskryminację polskich przedsiębiorstw
Publikujemy komentarz ambasady Francji w Polsce wydany w związku z pojawiającymi się zarzutami dotyczącymi dyskryminacji polskich przedsiębiorstw.
Ambasada Francji zapoznała się z kilkoma wypowiedziami prasowymi pana Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP), który twierdzi jakoby francuska administracja stosowała dyskryminacyjne traktowanie i nadmierne kontrole wobec polskich przedsiębiorstw działających na tamtejszym rynku. Uwagi te wymagają następujących komentarzy.
Teza, zgodnie z którą „we Francji istnieje systemowa polityka niszczenia polskich przedsiębiorstw działających we Francji” jest absurdalna i nieprawdziwa. Francja traktuje wszystkie podmioty z UE obecne na jej rynku na równi i przestrzega zasad rynku wewnętrznego Unii Europejskiej, podobnie jak europejskiej dyrektywy dotyczącej delegowania pracowników w ramach świadczenia usług.
Sposób, w jaki przedsiębiorstwa wdrażają przepisy dotyczące delegowania pracowników, podlega oczywiście kontroli przez właściwe organy, ale kontrole te w żadnym przypadku nie mają charakteru ukierunkowanego ani dyskryminującego. Organy kontrolne, we Francji podobnie jak w pozostałych państwach członkowskich, są zobowiązane sprawdzać otrzymane zgłoszenia lub podejrzenia. Przestrzeganie zobowiązań państw członkowskich w zakresie funkcjonowania rynku wewnętrznego odbywa się pod kontrolą Komisji Europejskiej i TSUE, którego orzeczenia są we Francji w pełni przestrzegane. Ponadto istnieją mechanizmy administracyjne i sądowe, do których można się odwołać kierując zarzuty dotyczące protekcjonizmu. Dotychczas żadne uzasadnione wnioski lub wystąpienia na tej podstawie nie zostały wniesione przez polskie przedsiębiorstwa wobec Francji.
Temat ten był kilkakrotnie omawiany z udziałem polskich władz. Francja zgodziła się powołać w styczniu 2021 r. francusko-polską grupę roboczą ds. dostępu do rynku wewnętrznego, z udziałem przedstawicieli polskiego ministerstwa rozwoju, pracy i technologii z jednej strony i Generalnej Dyrekcji ds. Przedsiębiorstw francuskiego ministerstwa gospodarki i finansów z drugiej. Dotychczas, francuskie władze nie otrzymały żadnych konkretnych dokumentów dotyczących jakiegokolwiek polskiego przedsiębiorstwa, które przez francuską administrację zostałoby potraktowane w sposób dyskryminujący lub stanowiący nadużycie.
Francuskie władze potwierdzają gotowość kontynuowania konstruktywnego dialogu z polskimi odpowiednikami. Godny ubolewania byłby jednak fakt, gdyby taki dialog miał miejsce w kontekście kampanii pomówień i zarzutów opartych na anonimowych i trudnych do zweryfikowania źródłach.
Ambasada Francji pragnie również przypomnieć, że rosnące polskie nadwyżki eksportowe do Francji przeczą oskarżeniom o protekcjonizm.
Przy wymianie handlowej wynoszącej 22 mld euro, co stanowi w ubiegłym roku wzrost o 5,5 % oraz przy dodatnim bilansie handlowym dla Polski wynoszącym 1,6 mld euro, Francja jest jej czwartym partnerem handlowym. Taki jest rzeczywisty stan wymiany handlowej korzystnej dla Polski i dotyczy w szczególności sektora rolnego: w roku 2019, Polska wyeksportowała do Francji 1,66 mld euro produktów rolnych, czyli dwukrotnie więcej niż wyniosła wartość francuskiego eksportu produktów rolnych do Polski (743 milionów euro).