Analizy i badania

Kolejny rok suszy w polskim rolnictwie

GUS opublikował dzisiaj wstępny szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych. Pozwala on wstępnie ocenić rozmiar strat, jakie wyrządziła tegoroczna susza.

Najsilniejszy spadek produkcji zostanie odnotowany w przypadku owoców, które wyniosą ok. 3,9 mln ton wobec rekordowych 5,1 mln ton w 2018 r. (spadek o ok. 24% r/r). Zmniejszenie zbiorów zostanie odnotowane zarówno w przypadków owoców z drzew (spadek o ok. 25% r/r) jak i owoców z krzewów i plantacji jagodowych (spadek o ok. 20% r/r). Poza suszą do obniżenia tegorocznych zbiorów przyczyniły się również wiosenne przymrozki, a także przesilenie owocowania w poprzednim sezonie.

Znaczące obniżenie zbiorów szacowane jest także w przypadku warzyw gruntowych (spadek o ok. 9% r/r). Tym samym ich zbiory będą wyraźnie niższe od bardzo słabych ubiegłorocznych zbiorów. Najsilniej obniżą się zbiory buraków (o ok. 12%), kapusty (o ok. 11%) oraz ogórków (o ok. 10%).

Wzrost produkcji prognozowany jest natomiast w przypadku podstawowych zbóż i mieszanek zbożowych (wzrost o ok. 8%), co będzie efektem wyższych zbiorów zarówno zbóż ozimych jak i jarych. Pomimo wzrostu, wielkość zbiorów ukształtuje się poniżej średniej wieloletniej. Wyższa produkcja prognozowana jest także w przypadku rzepaku i rzepiku (wzrost o ok. 4%).

Opublikowane dzisiaj szacunki GUS, w szczególności prognozy zakładające wyraźny spadek produkcji warzyw, wskazują na ryzyko w górę dla naszego scenariusza cen żywności (por. MAKROmapa z 28.07.2019). Na ryzyko to wskazuje również opublikowany dzisiaj przez GUS wstępny szacunek inflacji, zgodnie z którym dynamika cen żywności i napojów bezalkoholowych zwiększyła się w lipcu do 6,8% r/r wobec 5,7% w czerwcu, osiągając najwyższy poziom od maja 2011 r.

 

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski(@)credit-agricole.pl

Jean-Baptiste GIRAUD Dyrektor Pionu Dużych Klientów Korporacyjnych Head of Large Corporate Client Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 02 e-mail: jeanbaptiste.giraud(@)credit-agricole.pl

David JULLIARD Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Mid Corporate Client Division ul.Żwirki i Wigury 18a, 02-092

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!