Aktualności firm stowarzyszonych

Jak poradzić sobie ze wzrostem kosztów energii? – artykuł ENRECO

Koszty energii elektrycznej, gazu, ciepła miejskiego są głównymi składowymi OPEX’u większości przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce. Bez względu na to czy przedsiębiorstwo działa w branży retail, produkcji żywności, produkcji niespożywczej czy jest biurowcem wzrost cen energii w tym elektrycznej na pewno znacząco pogorszył wynik finansowy. Wzrost cen niekiedy wynosił nawet 50% a spodziewamy się dalszych podwyżek. Często zresztą słyszymy, że nieprzewidywalność jest gorsza niż same podwyżki.

Pierwszym działaniem jakie podejmują nasi klienci jest zazwyczaj próba kupna energii elektrycznej w większych – grupowych pakietach. Jest to działanie na pewno słuszne i może przynieść do około 15% oszczędności.

Z wykonanych przez Enreco analiz profili zużycia wynika jednoznacznie, że produkcja chłodu stanowi zazwyczaj od 40 do nawet 60% konsumpcji energii elektrycznej. Kolejnym generującym duże koszty medium jest gaz – czyli ogrzewanie procesowe lub bytowe.

Nasze analizy obejmują także możliwości zwiększenia efektywności energetycznej całych fabryk lub budynków biurowych. Na ich podstawie wiemy, że większość istniejących, ale także nowo projektowanych obiektów posiada potencjał oszczędności energii nawet do 50%.

Taktyką jaką stosujemy jest zmniejszenie zużycia mediów takich jak energia elektryczna i gaz – bez względu na ich cenę.

Strategię wdrażania efektywności energetycznej dzielimy na 3 etapy:

Etap I – poprawa efektywności urządzeń bez ich wymiany lub modyfikacji – czyli jedynie poprzez poprawę parametrów pracy. Szczególnie w retail jest to metoda mogąca przynieść nawet do 20% oszczędności na instalacjach chłodniczych.

Etap II – wymiana istniejących urządzeń na nowe bardziej efektywne energetycznie. Ta metoda jest naturalnie bardziej inwazyjna w biznes klienta a także kosztowna. Nowe technologie pozwalają jednak uzyskać tak znaczne zmniejszenie zużycia energii, że takie działanie może niekiedy zwrócić się nawet w okresie dwóch i pół lat. Istnieją także innowacyjne metody finansowania takie jak ESCO, wynajmu urządzeń lub nawet opłat za wykorzystane medium.

Etap III – zakładając, że etap II jest już zrealizowany lub będzie realizowany równolegle, łączymy urządzenia pod względem termodynamicznym w jeden zamknięty obieg z minimalnym wyrzucaniem energii, np. cieplnej. Ciepło z klimatyzacji jest oddawane np. do wstępnego podgrzania wody na parę technologiczną, rozprężanie pary jest wykorzystane do produkcji energii elektrycznej, itd. Idealną sytuacją jest budynek zero lub plus energetyczny.

Między inżynierami lubimy mówić, że technologia, którą należy zastosować do wszystkich trzech etapów jest zaskakująco prosta. Jednak jako biznesmeni wiemy, że trudność może leżeć gdzie indziej. W zdobyciu funduszy, podejmowaniu wiążących na lata decyzji, nieszablonowym działaniu dużych organizacji. W myśl engineering2business dostarczamy tylko rozwiązania dające realne korzyści biznesowe dla naszych klientów.

 

Autor: Maurycy Szwajkajzer, członek zarządu ENRECO sp. z o.o. spółka komandytowa

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!