Aktualności firm stowarzyszonych

Inwestycje ze sztuką

Od 2015 roku na terenach inwestycji deweloperskich we Francji systematycznie pojawiają się dzieła sztuki w postaci, rzeźb, obrazów czy instalacji. To wszystko za sprawą prowadzonej przez tamtejsze Ministerstwo Kultury polityki wspierania twórczości artystycznej i upowszechniania sztuki wizualnej szerszej publiczności.

16 grudnia 2015 r. Ministerstwo Kultury Francji opublikowało kartę „1 immeuble, 1 oeuvre”, w tłumaczeniu „1 budynek, 1 dzieło sztuki”, której celem jest prezentacja sztuki współczesnej w przestrzeni wspólnej projektów mieszkaniowych. Pod kartą podpisało się 13 wiodących deweloperów zrzeszonych w Federacji Deweloperów (FPI France), którzy przyjmując zobowiązanie do instalacji elementów artystycznych na terenie swojej inwestycji lub w bezpośrednim jej sąsiedztwie, potwierdzili swoje podejście do odpowiedzialności społecznej.

Wśród sygnatariuszy karty znaleźli się.: Accor, Ardian Investment , BNP Paribas Real Estate, Bouygues Bâtiment Île-de-France – Sodearif,  Marignan, Compagnie de Phalsbourg, Eiffage Immobilier, Emerige, Gecina, Hines France, Ogic, Pitch Promotion, Vinci Immobilier.

W myśl założeń karty „1 immeuble, 1 oeuvre”, pojawiające się na wybranych przez deweloperów inwestycjach elementy sztuki to przemyślane i dopasowane do inwestycji dzieła. W ich wybór zaangażowani są profesjonalni doradcy, którzy analizując lokalizację, przeznaczenie i grupę bezpośrednich odbiorców, wyszukują twórców spośród żyjących artystów współczesnych i rekomendują ich dzieła, które finalnie wzbogacają inwestycję.

Za każdym razem to deweloper bierze na siebie pełną odpowiedzialność za realizację projektu, począwszy od zamówienia i zakupu dzieła, po jego instalację. Ale zakup i instalacja elementu sztuki to nie jedyna forma wypełnienia celów płynących z karty. Alternatywą może być przeznaczenie środków na wsparcie galerii sztuki, przedstawicieli artystów czy centrów sztuki lub tzw. Frac*, czyli - Regionalnych Funduszy Sztuki Współczesnej.

Na przestrzeni 6 lat udało się zainstalować 350 dzieł sztuki.  W tym czasie  liczba sygnatariuszy karty zwiększyła się do 52 podmiotów działających na rynku nieruchomości. Wśród nich są już nie tylko deweloperzy, ale także właściciele gruntów oraz mieszkań socjalnych.

To, co zasługuje na uwagę, to zaangażowanie samego Ministerstwa Kultury Francji, które oprócz doradztwa, dostarcza sygnatariuszom środki i narzędzia metodologiczne ułatwiające realizację projektów artystycznych.

W Polsce świadomi i odpowiedzialni deweloperzy realizują takie działania we własnym zakresie. Dobrą praktykę francuskiego Eiffage Immobilier stosuje lokalnie Eiffage Immobilier Polska.

- Chcemy uwrażliwiać przyszłych mieszkańców na sztukę. Miejsce, które wybieramy sobie do życia często na długie lata, powinno mieć swój charakter. Nie tylko w warstwie architektonicznej czy funkcjonalnej. Powinno dostarczać pozytywnych wrażeń - być zarówno ukojeniem, ale i dodawać energii. Podobny wpływ wywiera na nas sztuka – podkreśla Tymon Nowosielski – prezes Eiffage Immobilier Polska.

Spółka ma na koncie realizację instalacji „Źródło Podgórza”, za projekt której odpowiadają studenci architektury wyłonieni w konkursie „Zaprojektuj Źródło Podgórza”, podczas realizacji inwestycji Dom przy Źródle w krakowskim Starym Podgórzu. Dzięki nieodpłatnemu przekazaniu przez Tomasza Bernata praw autorskich do znaku „Kocham Pragę”, na elewacji budynku przy ulicy Stalowej 27 w Warszawie udało się odtworzyć charakterystyczny dla tej części stolicy mural.

W powstających aktualnie inwestycjach Eiffage Immobilier Polska we Wrocławiu również nie zabraknie elementów sztuki współczesnej. W lobby apartamentowca HB1820 przy ulicy Haukego-Bosaka pojawią się lustra Oskara Zięty. Za to ściany części wspólnych inwestycji Atmo na wrocławskiej Kępie Mieszczańskiej ozdobią nowoczesne grafiki stworzone przez Kolektyff, nawiązujące do bogatej historii wyspy.

Grupa Eiffage 

Jedna z największych grup budowlanych i operatorów koncesji w Europie. Zatrudnia ponad 72 tysiące pracowników, a jej roczna sprzedaż sięga 16,3 mld euro, z czego aż 26,5% generowane jest poza Francją. Jej działalność opiera się na kluczowych sektorach: budownictwie, nieruchomościach i zagospodarowaniu przestrzennym, inżynierii lądowej, konstrukcjach stalowych, energii oraz koncesjach. Na całym świecie grupa Eiffage słynie ze śmiałych, ambitnych i bardzo wymagających realizacji. Do najbardziej uznanych, światowych realizacji Eiffage należą: charakterystyczne żagle Opery w Sydney, najwyższy
w Europie wiadukt drogowy w Millau oraz szklana piramida Luwru.

Eiffage Immobilier Polska

Eiffage Immobilier Polska łączy najlepsze praktyki międzynarodowej Grupy oraz ponad 30-letnie doświadczenie zdobyte na polskim rynku przez generalnego wykonawcę – Eiffage Polska Budownictwo. To deweloper odpowiedzialny za realizację inwestycji mieszkaniowych, inwestycji na wynajem, nieruchomości komercyjnych i handlowych. W portfolio spółki są apartamenty Villa Sadyba w Warszawie, Dom przy Źródle w Starym Podgórzu w Krakowie oraz Stalowa 27 – nowoczesna kamienica w sercu stołecznej Nowej Pragi. Deweloper aktualnie realizuje dwie inwestycje mieszkaniowe we Wrocławiu: Atmo na Kępie Mieszczańskiej oraz HB 1820 na Przedmieściu Oławskim. Cechą łączącą wszystkie inwestycje Eiffage jest poszanowanie lokalnej historii i miejsca oraz połączenie dbałości o detal i piękno w kreowaniu przestrzeni do życia.

-----

*Frac -  Fonds régional d'art contemporain 

_______________

Kontakt dla mediów:

Joanna Cendrowska

Rzeczniczka Prasowa

+48 514 607 954 |  media.poland@eiffage.com

 

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!