COVID-19  •  Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Informacje o szczepionce na COVID-19 doprowadziły do umocnienia złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,4858 (umocnienie złotego o 0,3%). Przez cały ubiegły tydzień kurs EURPLN kształtował się w trendzie spadkowym. W kierunku umocnienia złotego oddziaływało obniżenie światowej awersji do ryzyka po tym jak w poniedziałek prezes koncernu farmaceutycznego Pfizer A. Bourla ogłosił, że koncernowi udało się opracować skuteczną szczepionkę na koronawirusa. Informacja ta doprowadziła do euforii na rynkach i wzrostu światowych indeksów giełdowych. Czynnikiem pozytywnym dla złotego było również wyhamowanie liczny nowych zachorowań na koronawirusa w Polsce, co obniżyło prawdopodobieństwo wprowadzenia w Polsce twardego lockdownu. Krajowe dane o PKB nie miały istotnego wpływu na rynek.

Ze względu na spadek światowej awersji do ryzyka w ubiegłym tygodniu doszło również do osłabienia dolara względem euro. W dalszej części tygodnia deprecjacja dolara wyraźnie wyhamowała, czemu sprzyjała wypowiedź szefa FED J. Powella, który powiedział, że pomimo informacji o skutecznej szczepionce perspektywy amerykańskiej gospodarki pozostają niepewne.

Opublikowane dzisiaj rano dane z Chin są w naszej ocenie neutrale dla kursu polskiej waluty. W tym tygodniu, podobnie jak w poprzednich tygodniach kurs złotego pozostanie pod wpływem nastrojów na rynkach globalnych związanych z pandemią koronawirusa, a także informacji nt. perspektyw uruchomienia nowego pakietu stymulacyjnego w USA. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień krajowych danych o produkcji przemysłowej oraz przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw będą neutralne dla złotego. Bez istotnego wpływ na kurs złotego będą również dane z USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, liczba rozpoczętych budów, nowe pozwolenia na budowę oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym).

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain RVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!