Zobacz także

Granice ziemskiej wytrzymałości przekroczone. Nowe badanie obrazuje stan planety

Naukowcy wyznaczyli granice ziemskiej wytrzymałości. Wśród ośmiu granic wymienia się m.in. klimat i bioróżnorodność. Wyniki badań wskazują, że świat przekroczył już siedem z ośmiu granic.

Naukowcy z zidentyfikowali osiem kluczowych dla bezpieczeństwa planety systemów i określili ich ilościowe „bezpieczne i sprawiedliwe” granice,  których przekroczenie doprowadzi do upadku tych systemów. Autorzy badania(1) pt. „Safe and just Earth system boundaries” wskazują, że większość z nich zostało już przekroczonych.

Jak wyjaśniono, badanie bazuje na autorytatywnych dowodach naukowych określających biofizyczne czynniki umożliwiające podtrzymanie życia na Ziemi („bezpieczne”), a także oceniających, w jaki sposób można uniknąć znacznych szkód dla ludzi i innych gatunków zamieszkujących Błękitną Planetę („sprawiedliwe”). Badacze podkreślają przy tym, że jest to pierwsze badanie kwantyfikujące granice ziemskiego systemu.

Dalsza część artykułu: Granice ziemskiej wytrzymałości przekroczone. Nowe badanie obrazuje stan planety (teraz-srodowisko.pl)

Artykuł pochodzi z serwisu: www.teraz-srodowisko.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!