Aktualności firm stowarzyszonych

GEFCO testuje system zautomatyzowanej kontroli pojazdów ProovStation, wspierany przez sztuczną inteligencję

GEFCO, europejski lider logistyki dla branży motoryzacyjnej, rozpoczął roczny test pilotażowy systemu do zautomatyzowanej kontroli pojazdów. Nowatorskie rozwiązanie opracował ProovStation, start-up z Lyonu, specjalizujący się w skanerach uszkodzeń samochodowych wykorzystujących możliwości sztucznej inteligencji. System ma pomóc w optymalizacji kontroli nadwozi i przyspieszyć proces dostaw pojazdów z montowni.

System ProovStation uruchomiono w maju na motoryzacyjnej platformie logistycznej GEFCO pod Paryżem, która przeprowadza kontrole jakości i operacje dostosowywania (customization operations) głównie nowych pojazdów, przed ich przekazaniem na plac składowy i dostawą.

Innowacje zmienią na lepsze łańcuch dostaw w branży motoryzacyjnej

Działający w strefie odbioru pojazdów system ProovStation skanuje auta w celu dokładnej identyfikacji wszelkich uszkodzeń nadwozia i przyspieszenia kontroli. Zaprojektowany z wykorzystaniem opatentowanej technologii optycznej dla profesjonalistów z branży motoryzacyjnej, wykonuje pełne skanowanie 360° każdego pojazdu przy prędkości do 15 km/h, umożliwiając zarządzanie dużymi przepływami pojazdów w ograniczonym czasie. W ramach prowadzonych testów, GEFCO oceni skuteczność systemu w warunkach rzeczywistych i potwierdzi jego skuteczność.

„Działamy w stale zmieniającym się środowisku. Konsumenci oczekują szybkich terminów dostaw nowych samochodów, a każde usprawnienie procesów pomaga nam skuteczniej odpowiadać na ich nowe potrzeby. Dlatego testujemy i wdrażamy innowacyjne technologie, takie jak system ProovStation, które tworzą wartość dla naszych klientów, producentów samochodów oraz dla ich klientów końcowych” – mówi Amar Sehad, Compound & Workshop Business Line Manager z GEFCO.

Unikalna technologia oparta na SI

System ProovStation rejestruje 1000 zdjęć pojazdu w ciągu trzech sekund, aby wykryć wszelkie uszkodzenia z milimetrową dokładnością. System oparty jest na sztucznej inteligencji o unikalnym algorytmie, który w mniej niż minutę identyfikuje, określa ilościowo i lokalizuje wszystkie uszkodzenia ze zdjęć. Zebrane dane i wyniki, są oznaczane czasowo, geolokalizowane i zabezpieczane, co umożliwia śledzenie pojazdów w całym łańcuchu dostaw.

„Jesteśmy podekscytowani współpracą z GEFCO nad badaniem nowej technologii do optymalizacji jakości i wydajności procesu kontroli pojazdów dla klientów GEFCO. Jestem przekonany, że rozpoczęty program pilotażowy przyniesie oczekiwaną wartość i pozwoli nam kontynuować współpracę, co jest ważnym krokiem w naszym rozwoju” – podkreśla Cédric Bernard, dyrektor generalny ProovStation.

O GEFCO
GEFCO jest światowym liderem w zakresie kompleksowych rozwiązań dla łańcucha dostaw i europejskim liderem logistyki dla branży motoryzacyjnej. W oparciu o 70-letnie doświadczenie oraz zespół 15 000 pracowników, GEFCO projektuje inteligentne i elastyczne rozwiązania łańcucha dostaw w różnych sektorach przemysłu. Grupa działa w 47 krajach, a dzięki silnej sieci partnerów o zasięgu globalnym obsługuje 300 lokalizacji na całym świecie. W 2020 roku przychody Grupy GEFCO wyniosły 3,8 mld euro.
www.gefco.net

O PROOVSTATION
Obecny w 13 krajach Europy, ProovStation jest start-upem DeepTech z siedzibą w Lyonie, specjalizującym się w Computer Vision, czyli rozpoznawaniu zawartości obrazów. Od 2017 roku jego ambicją jest industrializacja, automatyzacja i standaryzacja globalnego procesu inspekcji w branży motoryzacyjnej. Misją firmy jest obniżenie całkowitego kosztu inspekcji samochodu i zwiększenie wydajności procesu. ProovStation rozwija gamę zaawansowanych technologicznie skanerów samochodowych, które wykorzystują połączone technologie optyczne do wykonania 360-stopniowego skanu pojazdu w ciągu 3 sekund. Stacja identyfikuje, określa ilościowo i lokalizuje wszystkie uszkodzenia obecne na pojeździe dzięki sztucznej inteligencji. Następnie wydaje raport z oznaczeniem czasu, geolokalizacją i lokalizacją przy zachowaniu standardów bezpieczeństwa. Klienci ProovStation mają dostęp do usług SaaS (automatyczna wycena naprawy, automatyczna wycena pojazdu do odsprzedaży, identyfikacja pojazdu, studio fotograficzne 2D i zarządzanie aktywnością).


KONTAKTY DLA MEDIÓW


GEFCO

Michał Pełczyński
 Weber Shandwick
Tel: +48 691 745 292
michal.pelczynski@webershandwick.pl

Aleksandra Majchrzak
 Weber Shandwick
Tel: +48 691 745 293
aleksandra.majchrzak@webershandwick.pl  

PROOVSTATION

Laetitia Guittard Edifice Communication
Tel: +33 (0)6 76 13 71 55
laetitia@edifice-communication.com

Mélinda Montbrun Edifice Communication Tel: +33 (0)6 49 58 54 79
melinda@edifice-communication.com

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!