Partnerzy

Francuskie firmy wspierają charytatywny sklep ReStore

ReStore to wyjątkowy sklep charytatywny i przestrzeń warsztatowa prowadzone przez Fundację Habitat for Humanity Poland na warszawskim Targówku. Sklep oferuje meble, artykuły wyposażenia wnętrz i materiały wykończeniowe z drugiej ręki. Trafiają tu m.in. końcówki serii lub obiekty powystawowe od partnerskich firm. Dzięki temu firmy realizują założenia programów CSR z zakresu zero waste. Całość zysku jest przeznaczana na działalność statutową Fundacji Habitat for Humanity Poland, czyli pomoc osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej i przeciwdziałanie bezdomności.

 

Francuskie firmy wspierają ReStore

Idea sklepów ReStore przyszła do nas z USA i Kanady. Ten otwarty w tym roku w Warszawie jest pierwszym na kontynentalnej Europie, wyróżnia się bliską, stałą współpracą z firmami i producentami. Jego powstanie od początku wspierały francuskie firmy. GIDE i SITA Group jeszcze długo przed otwarciem sklepu włączyły się w proces dopasowania idei charytatywnego sklepu do rynku europejskiego. Sieć hoteli Accor kilkukrotnie przekazywała nam meble z hoteli przechodzących zmianę wystroju.

Choć otwarcie przypadło na czas pandemii, to ReStore szybko zyskał zwolenników. Wiele firm  przekazuje końcówki serii, materiały powystawowe, a także meble i artykuły biurowe po przeprowadzaniu remontu albo zmianie lokalizacji biura. Fundacja Leroy Merlin przekazuje końcówki serii niektórych produktów, m.in. ramek i zasłon. W siedzibie firmy Orange jest wyznaczone miejsce, gdzie pracownicy przekują przedmioty dla sklepu. Pracownicy ReStore regularnie je odbierają i kierują do sprzedaży. Najczęściej są to: lampy, meble, książki, małe bibeloty i inne piękne lub funkcjonalne przedmioty.

Dzięki tym darom pomagamy osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej i zagrożonych bezdomnością. Najczęściej są to samotne matki uciekające przed przemocą domową, cudzoziemcy, osoby starsze, schorowane, często samotne, żyjące w trudnych warunkach lub młodzież wychodząca z pieczy zastępczej. Fundacja zapewnia im godne miejsce do życia np. poprzez wsparcie remontowe, pośrednictwo w tanim najmie (Społeczna Agencja Najmu), mieszkania treningowe.

ReStore i filozofia zero waste

ReStore to także rozwiązanie dla osób indywidualnych. Polacy wyrzucają mnóstwo mebli i artykułów dekoracyjnych, które nadają się do ponownego użytku. Widok śmietników zasypanych górą mebli to codzienność prawie każdego warszawskiego osiedla. Trzeba je zutylizować zwiększając tym samym emisję gazów cieplarnianych. Przekazanie takiego stolika lub lampy do sklepu ReStore to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie. Przedmiot zostanie sprzedany zadowolonemu klientowi, który będzie z niego korzystał w myśli zasady: today use, tomorrow reuse. Dążymy do tego by produkty były używane tak długo, jak jest to możliwe, a wytwarzanie odpadów było jak najmniejsze.

ReStore to więcej niż sklep

ReStore to nie tylko sklep. W tej samej przestrzeni działa warsztat, który umożliwia renowację przekazanych rzeczy, a także prowadzi ofertę  zajęć stolarskich i rękodzielniczych.  Podczas jednych z warsztatów wolontariusze przygotowali drewniane elementy na  potrzeby Domu Samotnej Matki w Warszawie. Drewniane przedmioty: pergolę, ławki, płotki, kwietniki stanęły w ogrodzie, w którym mamy z dziećmi spędzają dużą cześć pandemii.

To miejsce, które łączy i promuje ideę zero waste wśród mieszkańców i sympatyków, ale także wspiera w tym zakresie partnerów biznesowych. Zachęcamy przedsiębiorców do włączania tej idei w plany CSR: zarówno poprzez przekazywanie darowizn rzeczowych jak i realizowanie akcji pracowniczych.

Jeśli chcą Państwo pomóc nam budować świat, w którym każdy człowiek ma godne miejsce do życia, zapraszamy do współpracy.

Pozostańmy w kontakcie:

Marlena Zacharek

@: mzacharek@habitat.pl

T: +48 537 520 112

www.habitat.pl

www.restore.org.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!