Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Energetyka jest kobietą – wystartowała II edycja Women’s Energy in Transition – Polish Edition

Rozpoczęła się druga edycja Women’s Energy in Transition – Polish Edition! Dalkia Polska – spółka działająca w obszarze usług energetycznych – wraz z Politechniką Warszawską, Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Śląską, nagrodzą studentki polskich uczelni, które zamierzają rozwijać karierę w sektorze energetycznym.  Zbieranie zgłoszeń potrwa do 15 grudnia 2023 r.   

 

Program Women’s Energy in Transition – Polish Edition adresowany jest do studentek i absolwentek kierunków związanych z energetyką, które w swoich pracach dyplomowych podjęły temat transformacji energetycznej. Polska edycja programu organizowana jest po raz drugi.  

 

- Celem programu jest wspieranie kobiecych talentów w sektorze energetycznym, który jest jednym z bardziej zmaskulinizowanych obszarów gospodarki. Dzięki programowi Women’s Energy in Transition – Polish Edition możemy towarzyszyć kobietom na początku ich zawodowej drogi. W walce z postępującymi zmianami klimatu, to właśnie działania w obszarze zrównoważonej energii staną się kluczowe, by zatrzymać proces globalnego ocieplenia. Żeby tego dokonać, potrzebujemy różnorodnych perspektyw i inkluzywnego zespołu specjalistek i specjalistów – podkreśla Ewa Gałecka, kierowniczka ds. komunikacji i PR Dalkii Polska.  

 

Jak trafnie zauważa Wiktoria Kapuścik, laureatka I miejsca I edycji programu: Kobiety w zawodach technicznych i naukowych sprawdzają się równie dobrze, jak mężczyźni, a ich praca w przemyśle łamie krzywdzące stereotypy. Zatem jeżeli kobiety mają chęć podjęcia pracy w tych obszarach, powinny móc się realizować i rozwijać. 

 

Dane dotyczące reprezentacji kobiet w sektorze energetycznym nie są jednak optymistyczne: jak podają Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA), Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) oraz World Economic Forum, kobiety zajmują jedynie 22% wszystkich miejsc pracy w branży energetycznej. Stanowiska menedżerskie obejmuje w tej chwili zaledwie 14% kobiet. Z kolei posady wymagające wykształcenia inżynierskiego bądź menedżerskiego w 72% przypadają mężczyznom. Osiągnięcie pełnego parytetu zajmie 132 lata. Jednocześnie to energetyka będzie w najbliższych latach jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż. Według raportu IEA zatrudnienie w sektorze czystej energii będzie stale rosło. W scenariuszu zakładającym osiągnięcie do 2050 roku zerowej emisji netto powstać ma 14 mln nowych miejsc pracy w sektorze OZE do 2030 roku, kolejne 16 mln osób przejdzie na nowe stanowiska związane z czystą energią. 

 

Jak podkreśla Katarzyna Kauch, laureatka III miejsca I edycji programu: Wiążąc swoją karierę z branżą energetyczną będziemy mogli mieć poczucie, że praca, jaką wykonujemy, przyczynia się do lepszych, rzeczywistych zmian, co daje satysfakcję i według mnie jest takim kluczowym elementem w karierze zawodowej. 

 

Podobnego zdania jest dr inż. Arkadiusz Ryfa z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej: Prace zgłoszone przez studentki w pierwszej edycji programu są najlepszym dowodem, że temat transformacji energetycznej jest istotny nie tylko jako zainteresowanie naukowe, ale także ma olbrzymi potencjał rozwoju zawodowego. 

Druga edycja wystartowała 15 września 2023, organizatorzy czekają na zgłoszenia do 15 grudnia. Absolwentki lub studentki ostatniego roku mogą zgłosić swoją pracę licencjacką, inżynierską lub magisterską, której obrona przypada w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 października 2023 r., a zgłoszenia oceniane będą w 4 kategoriach: zgodność z tematem, innowacyjność, możliwość wdrożenia i motywacja. 

 

Spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń jury, w którego składzie zasiądą przedstawiciele/ki uczelni partnerskich oraz pracownicy/ki Grupy Dalkia, wyłoni finalistki tegorocznej edycji. Laureatki poznamy podczas uroczystej gali zaplanowanej na marzec 2024 r.  Zwyciężczynie otrzymają nagrody pieniężne oraz możliwość odbycia stażu w jednej ze spółek z Grupy Dalkia w Polsce – tj. Dalkia Polska, Dalkia Polska Energia oraz Dalkia Polska Solutions – w Warszawie lub w Katowicach.  Szczegółowe informacje o programie oraz formularz zgłoszeniowy dostępne na stronie: https://dalkiapolska.com/pl/women-s-energy-in-transition-polish-edition 

 

Media społecznościowe: 

·       Facebook 

·       Instagram 

 

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!