Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Efekty statystyczne obniżyły dynamikę wynagrodzeń

Zgodnie z opublikowanymi dziś danymi GUS, nominalna dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 9 osób zmniejszyła się w marcu do 12,6% r/r wobec 13,6% w lutym, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (12,4%) i poniżej naszej prognozy (12,9%). W ujęciu realnym, po skorygowaniu o zmiany cen, wynagrodzenia w firmach zmniejszyły się w marcu o 3,0% r/r wobec spadku o 4,1% w lutym. W kierunku obniżenia rocznej dynamiki nominalnych wynagrodzeń oddziaływał efekt wysokiej bazy sprzed roku (w marcu ub. r. odnotowano wzrost płac o 7,2% m/m).

Dane o strukturze wzrostu wynagrodzeń w marcu wskazują, że głównym źródłem jego obniżenia była niższa dynamika płac w dziale „górnictwo i wydobywanie” (1,8% r/r w marcu wobec 21,1% w lutym). W naszej ocenie wynika to z ustąpienia efektu wypłaconych w lutym premii w górnictwie (por. MAKROpuls z 20.03.2023). Do obniżenia tempa wzrostu płac przyczyniła się również w dużym stopniu niższa dynamika wynagrodzeń w dziale „transport i gospodarka magazynowa” (18,7% w marcu wobec 23,5% w lutym). Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą po przejściowym wzroście nominalnej dynamiki płac w I kw. br. (do 13,3% r/r z 12,4% w IV kw.) w kolejnych kwartałach powróci ona do trendu spadkowego, który będzie również obserwowany w przypadku przeciętnego wynagrodzenia w całej gospodarce. Głównymi czynnikami oddziałującym w kierunku spowolnienia wzrostu płac w kolejnych kwartałach będą spowolnienie gospodarcze oraz oczekiwany przez nas wyraźny spadek inflacji i związane z nim zmniejszenie presji płacowej w przedsiębiorstwach (por. MAKROmapa z 20.03.2023).

 

 


Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig(@)credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!