Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Drugie życie odpadów kartonowych w największym oddziale GEFCO

GEFCO ograniczyło o 60% utylizację odpadów kartonowych w oddziale Psary k. Wrocławia w wyniku uruchomienia własnej produkcji wypełniaczy do przesyłek ekspresowych. To optymalizacja kosztów, ale przede wszystkim ukłon w stronę ekologii w logistyce i poprawa komfortu pracy w magazynie. Dzięki zmianom większość dotychczasowych odpadów kartonowych zamiast trafiać do płatnej utylizacji zyskuje drugie życie w nowych procesach logistycznych.

Magazyn GEFCO w Psarach koło Wrocławia to jeden z największych polskich oddziałów międzynarodowego operatora logistycznego, w którym funkcjonuje globalne centrum dystrybucyjne dla wiodącego producenta komponentów i części motoryzacyjnych. Na Dolny Śląsk trafiają produkty do motoryzacyjnych układów chłodzenia ze wszystkich fabryk klienta GEFCO na świecie. Odpady kartonowe pochodzą z opakowań zbiorczych oraz zabezpieczeń towarów na paletach. Miesięcznie to około 15 ton kartonu, którego utylizacja w ocenie GEFCO nie była wystarczająco efektywna i generowała dodatkowe koszty.

Wcześniej klient GEFCO samodzielnie dostarczał do magazynu w Psarach własny papier do wypełniaczy z bloczków papierowych. Z kolei wszystkie odpady kartonowe były ładowane ręcznie do kontenerów ustawionych poza halą magazynową. Względy środowiskowe i perspektywy oszczędności skłoniły GEFCO do myślenia o zmianach.

Wyzwanie polegało na znalezieniu alternatywnego rozwiązania i uruchomieniu procesu, który pozwala zagospodarować odpady kartonowe, ponownie je wykorzystać oraz zmniejszyć koszty utylizacji. Inicjatywa wyszła od kierownika zmianowego, który każdego dnia deleguje pracowników magazynowych do ręcznego porządkowania odpadów kartonowych.

W pierwszej fazie modernizacji procesów GEFCO Psary przeprowadziło testy nowej maszyny produkującej wypełniacz do przesyłek ekspresowych. Produkcja dużej ilości wypełniacza kartonowego nie miałaby sensu, gdyby zapotrzebowanie na jego użycie było małe. Tymczasem oddział GEFCO Psary każdego dnia zarządza dystrybucją ogromnej liczby paczek ekspresowych z produktami motoryzacyjnymi do odbiorców z różnych kontynentów, a wypełniacz to produkt pierwszej potrzeby.

„Nasza nowa nacinarka przerabia odpady kartonowe na doskonały materiał do zabezpieczania towarów w transporcie. Proces załadunku tony odpadów kartonowych do kontenera i wyprodukowanie tony wypełniacza jest podobny. Jednak oszczędności uzyskujemy na koszcie zagospodarowania odpadów. Poza tym poprawiliśmy warunki pracy magazynowej, odciążając naszych pracowników od żmudnej pracy w trudnych warunkach” – mówi Tomasz KLIMCZAK, kierownik oddziału GEFCO Psary k. Wrocławia. „Obecnie wypełniacz produkujemy z około 60% odpadów kartonowych. To nasz ukłon w stronę zielonej logistyki, która jest wpisana w strategię rozwoju GEFCO” – dodaje.

Praktyka dolnośląskiego oddziału GEFCO ma szansę znaleźć naśladowców w innych magazynach operatora logistycznego, które podobnie jak w Psarach generują dużą ilość odpadów kartonowych i zarządzają dystrybucją dużego wolumenu towarów.

O GEFCO

GEFCO jest światowym ekspertem w zakresie kompleksowych rozwiązań dla łańcucha dostaw oraz wiodącym w Europie dostawcą usług logistycznych dla branży motoryzacyjnej. Dzięki ponad 70-letniemu know-how w zarządzaniu złożonymi łańcuchami dostaw, GEFCO tworzy inteligentne, sprawne i trwałe rozwiązania, które spełniają potrzeby partnerów firmy w wielu branżach. Globalna sieć GEFCO obejmuje pięć kontynentów, zatrudnia 11 500 pracowników w 47 krajach. W 2020 roku przychody Grupy GEFCO wyniosły 3,8 mld euro. www.gefco.net  

KONTAKT DLA MEDIÓW

MICHAŁ PEŁCZYŃSKI

Weber Shandwick

tel.: +48 691 745 292

michal.pelczynski(@)webershandwick.pl

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!