Debata dziennikarska w CCIFP - "Wybory parlamentarne w Polsce 2019 - gospodarka, polityka, społeczeństwo"

Trwająca od kilkunastu tygodni intensywna kampania wyborcza zmierza ku końcowi, pozostawiając za nami czas rozmów, debat i politycznych zawirowań. Nadchodzącym wyborom do Sejmu i Senatu z uwagą przyglądają się również przedsiębiorcy. W kontekście dynamiki ekonomicznej kolejnych miesięcy, którą zarysowują światowi eksperci, strategia obrana przez Polskę będzie miała bowiem szczególne znaczenie dla rzeczywistości biznesowej.

Październikowe Rendez-vous biznesu zorganizowane zostało w wyjątkowej formule, skoncentrowanej na wyborach parlamentarnych i wpływie ich ewentualnego wyniku na kondycję gospodarki, polityki i społeczeństwa. Spotkanie odbyło się w formie debaty dziennikarzy, mającej na celu przybliżenie obecnym przedstawicielom francusko-polskiego biznesu kontekstu politycznego wyborów parlamentarnych i zarysowanie programów głównych partii politycznych (PiS i KO), między innymi w sferze relacji z Francją i resztą UE.

W debacie 1 października udział wzięli:

  • Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika Rzeczpospolita
  • Paweł Wroński, publicysta Gazety Wyborczej
  • oraz Eryk Mistewicz, Prezes Instytutu Nowych Mediów oraz publicysta polskich i francuskich mediów.

Rozmowę moderowała Monika Constant, Dyrektor Generalna CCIFP.

Rozmawiano o żółtych kamizelkach, zagranicznych inwestorach, trudnych przyjaźniach międzynarodowych, ale przede wszystkim silnej nadziei na dynamiczniejsze jutro.

Rozmówcy podsumowali w kilku słowach ostatnie lata w kontekście realizacji obietnic wyborczych, planów gospodarczych i polityki międzynarodowej, w powiązaniu z obecnie trwającą kampanią i szansami na kontynuację obecnych trendów polityczno-społecznych. Publicyści podzielili się swoimi refleksjami i przewidywaniami powyborczymi, odzwierciedlając społeczną polaryzację pod względem preferowanych kierunków rozwoju kraju.

Wagę aspektów gospodarczych podkreślał redaktor naczelny Rzeczpospolitej, który zwrócił m.in. uwagę na konieczność położenia większego nacisku na wsparcie projektów rozwojowych w obszarach innowacji i badań, głównie w przypadku MŚP, pozostające w jego ocenie w znaczącym stopniu niedofinansowane i tym samym bez możliwości wykorzystania swojego potencjału. Współpraca biznesowa na arenie międzynarodowej wymaga ponadto, jak zauważył Paweł Wroński, zdecydowanie większej atencji, by nie tylko zachęcić inwestorów do dynamiczniejszej aktywności na polskim rynku, ale i stworzyć trwały filar dla tego rodzaju wymiany ekonomicznej z europejskimi sąsiadami. Stale rozwijające się relacje francusko-polskie pozostawiają jednak zdaniem Eryka Mistewicza wiele do życzenia, pozostając w zawieszeniu politycznego milczenia i rozmaitych okresowych napięć, które przekładają się na kondycję ekonomiczną i poziom zaufania społecznego. W tym kontekście pozostaje jeszcze wiele do zrobienia.

Po pierwszej części debaty publiczność miała okazję zadać panelistom nurtujące pytania, a po części oficjalnej rozmowy kontynuowane były przy kieliszku wina podczas krótkiego koktajlu.

WIĘCEJ AKTUALNOŚCI

ZIELONA ENERGIA ZASILI POLSKĄ NAUKĘ

Od 2021 roku 13 polskich uczelni będzie korzystać z energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Wszystko za sprawą...

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin

Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!