Aktualności firm stowarzyszonych

Dbanie o środowisko, dbanie o zdrowie w dobie pandemii i skuteczne rozwiązania stosowane w RCI Banque Polska

Wpływ pracy przy biurku na dolegliwości kręgosłupa. Programy wspierające pracowników i działania prośrodowiskowe prowadzone w RCI Banque Polska.

Pandemia korona wirusa zmieniła naszą rzeczywistość. Jedną z większych zmian jest wprowadzenie pracy zdalnej czyli home office.  Nowe technologie stały się narzędziem niezbędnym aby forma wykonywania obowiązków służbowych była jak najbardziej bezpieczna i efektywna.

Trend uwzględniający model pracy zdalnej w strukturze funkcjonowania RCI Banque Polska jest silny i na pewno pozostanie w firmie na dłużej. W ślad za koniecznością zmian idzie też konieczność zapewnienia wsparcia pracownikom na wielu płaszczyznach – infrastruktura IT, bezpieczeństwo oraz wsparcie prozdrowotne. Postępujemy zgodnie z duchem bien être (well-being), czyli zapewnienia pracownikom komfortu pracy i czasu na aktywność fizyczną w trosce o ich dobre samopoczucie i zdrowie.

Jako świadomi pracodawcy dostrzegamy potrzebę aktywności fizycznej podczas pracy zdalnej.

Zdecydowaliśmy się na wdrożenie prozdrowotnego programu ZDROWY KRĘGOSŁUP W PRACY (Healthy Spine). Jest to program ćwiczeń o charakterze profilaktycznym,  nie wchodzących w dziedzinę rehabilitacji, dedykowany pracownikom biurowym.

Przyczyną bólu pleców w dzisiejszych czasach jest przede wszystkim siedzący tryb pracy – kilkugodzinne przebywanie w tej samej pozycji i brak aktywności fizycznej. To dwa główne czynniki, które przyczyniają się do licznych dolegliwości kręgosłupa – twierdzi trenerka Monika Le Felic, autorka programu Zdrowy Kręgosłup w pracy ( Healthy Spine ).

Nie zdawaliśmy sobie sprawy z jakimi dolegliwościami związane jest wielogodzinne siedzenie i na co narażeni są nasi pracownicy.

Kiedy siedzimy zgarbieni na krześle przed komputerem - nasze mięśnie posturalne słabną, wiotczeją, przestają być aktywne, nie spełniają swojej podstawowej funkcji - nie są zdolne do utrzymania prawidłowej postawy ciała. To dopiero wierzchołek „góry lodowej” - ze względu na dominujący siedzący styl pracy, nasza postawa przypomina postawę naszych praprzodków – zgarbione plecy, stawy barkowe mocno wysunięte ku przodowi, zamknięta klatka piersiowa, mięśnie brzucha i grzbietu osłabione, mięśnie tylnej części uda przykurczone. Tryb siedzący regularnie obciąża kręgosłup – uświadomiła nam trenerka Monika Le Felic, która przekonała nas do wdrożenia programu na okres próbny 4 tygodni. Po okresie próbnym program został z nami do dziś. Pandemia nie powstrzymała nas przed kontynuowaniem programu, rozwiązaniem okazały się zajęcia ONLINE.

Program ZDROWY KRĘGOSŁUP W PRACY zaczyna się od nauki prawidłowych wzorców postawy, tego nasi pracownicy nauczyli się w pierwszej kolejności  – jak prawidłowo siedzieć i pracować przy biurku :

 1. ugnij nogi w kolanach pod kątem 90 stopni, kolana w lekkim rozkroku, trzymaj stopy na szerokość bioder, płasko na podłodze – nie siedź z nogą na nogę !
 2. dosuń pośladki do końca krzesła i oprzyj odcinek lędźwiowy o oparcie
 3. obniż barki
 4. wyprostuj się - ściągnij łopatki, otwórz klatkę piersiową !
 5. cofnij podbródek ! nie wysuwaj go nadmiernie w przód !
 6. trzymaj łokcie w jednej linii z talią
 7. cały czas wydłużaj kręgosłup - „rośnij w górę”  - to jest właśnie Twoja prawidłowa postawa przy biurku !

Kolejny krok to gimnastyka kręgosłupa !  

Program ZDROWY KRĘGOSŁUP W PRACY jest podzielony na bloki ćwiczeń :

1. blok ćwiczeń relaksacyjnych - inspirowanych technikami ze strefy „body&mind”

2. blok ćwiczeń rozciągających – mających na celu rozluźnić kręgosłup oraz przykurczone i napięte mięśnie skrócone wskutek długiego siedzenia

3. blok ćwiczeń oddechowych, które mają pomóc zredukować poziom stresu i zmęczenia

4. blok ćwiczeń wzmacniających - ukierunkowanych na wzmocnienie gorsetu mięśniowego tułowia i mięśni przykręgosłupowych tak, aby były silniejsze i lepiej radziły sobie z występującymi na co dzień przeciążeniami.

Aby w przyszłości bóle kręgosłupa się nie pojawiały, bardzo ważna jest profilaktyka. Nie wystarczy jednorazowo zrobić kilku ćwiczeń. Aby uzyskać trwałe efekty, należy regularnie ćwiczyć – przekonuje Monika Le Felic, autorka programu.

Program składa się z efektywnych, krótkich 15-minutowych treningów dla małej grupy 4-5 osobowej, ćwiczenia wykonywane są pod okiem trenerki, ONLINE.  W naszej firmie świetnie sprawdziła się platforma Google Teems.

Nie zdajemy sobie sprawy, że kręgosłup to najważniejsza część naszego ciała i należy o niego dbać ! Jest jak rusztowanie, jak „maszt” , który stanowi podporę dla głowy i kończyn, chroni rdzeń kręgowy, jest miejscem przyczepów mięśni i przede wszystkim umożliwia nam wykonywanie wszelkich ruchów! Warto poświęcić kilka minut na gimnastykę , to tylko 30min aktywności w tygodniu z 40-godzinnej wydajności zawodowej pracownika! – przekonała nas Monika Le Felic.

RCI Banque korzysta z programu od marca czyli od czasu pierwszego lockdown’u,  pracownicy są bardzo zadowoleni. Oto kilka opinii:

 1. Zajęcia są różnorodne, przystosowane do specyfiki naszej pracy czyli ciągłego siedzenia przy biurku w jednej pozycji. Głównie rozciągają zastane mięśnie i odciążają kręgosłup.
 2. Bardzo fajne zajęcia – prowadząca zaangażowana nie da się robić byle jak ????
 3. Poznałem kilka technik, które wykorzystuję nawet właśnie teraz ???? by odciążyć lędźwie, ponaciągać mięśnie – szybki relaks i do roboty ???? Najgorzej to się zmobilizować żeby to robić – ale jak już plecy szczególne w domowych warunkach jęczą i skrzypią to wiem jak im doraźnie pomóc…
 4. Bardzo jestem zadowolona, dużo mi pomagają na bolący kręgosłup i cieszę się, że są ????
 5. Moim zdaniem zajęcia ze zdrowego kręgosłupa pomagają na dolegliwości, które dopadają nas na HO ( bole kręgosłupa , szyi etc.) 15 minut w ciągu dnia 2 razy w tygodniu przynosi efekty.
 6. Chętnie uczestniczę  w tych zajęciach, bo widzę poprawę. Niemniej uważam , że te zajęcia są bardziej potrzebne  podczas pracy w domu , niż jak jesteśmy w biurze, gdzie krzesła czy biurka są odpowiedni przystosowane. Chociaż w biurze taka gimnastyka kręgosłupa też jest potrzebne do wyrobienia zdrowych nawyków.
 7. Uważam, że te zajęcia są bardzo potrzebne. Pomimo iż trwają tylko 15 minut rezultaty są widoczne po każdym tygodniu. Ja osobiście zauważyłam, że mniej boli mnie kręgosłup i nie mam już tak spiętych mięśni szyi. Dodatkowo widzę poprawę w utrzymaniu pozycji przy pracy – ściągnięte łopatki ????
 8. Jestem bardzo zadowolona z prowadzonych zajęć. Pani Monika jest przygotowana i zawsze otwarta na nasze potrzeby. Widzę znaczną poprawę w elastyczności kręgosłupa, dzięki czemu moja efektywność w pracy wzrasta.
 9. Bardzo podobają mi się te treningi. Mobilizują one do oderwania się od komputera i wykonania kilku ćwiczeń, które są bardzo pomocne: rozluźniają, rozciągają i wzmacniają. To jest krótki trening a efekt jest naprawdę duży.
 10. Zajęcia są miłym „przerywnikiem” i pozwalają się trochę rozruszać i „odmulić” ???? w środku dnia. Proponowane ćwiczenia są ciekawe i różnorodne.

To tylko kilka z opinii zadowolonych pracowników RCI Banque.

Zajęcia wpływają na zwiększenie efektywności w pracy naszych pracowników i co za tym idzie, jeszcze lepsze wyniki biznesowe. – mówi Joanna Oleszkiewicz, Kierownik Departamentu Kadr RCI Banque Polska.

Dbanie o zdrowie pracowników wpisuje się w  kompleksowy program dbania o środowisko RCI Banque. W trosce o środowisko wprowadziliśmy kilka ekologicznych rozwiązań – niewielkie zmiany codziennych zachowań i przyzwyczajeń naszych pracowników i wdrożenie ich do codziennego funkcjonowania firmy :

 • oszczędzanie wody
 • oszczędzanie energii elektrycznej
 • zrezygnowanie z plastiku (nasi pracownicy używają tylko szklanych butelek do wody i kubków do kawy nie plastikowych)
 • segregacja śmieci
 • leasingi na preferencyjnych warunkach dla użytkowników samochodów elektrycznych

To tylko niektóre z wprowadzonych ekologicznych rozwiązań , które już świetnie funkcjonują w naszej firmie. Z naszych kilkuletnich doświadczeń wynika, że program „bien être au travail” (dbanie o środowisko, dbanie o zdrowie pracowników) przynosi efekty i jest potrzebny w erze pracy zdalnej i hybrydowej. - mówi Joanna Oleszkiewicz.

KONTAKT: http://www.monikalefelic.pl/pl/program-zdrowy-kregoslup-w-pracy-.html 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!