Aktualności firm stowarzyszonych

Dane z amerykańskiego rynku pracy mogą osłabić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,2421 (umocnienie złotego o 0,4%). Od poniedziałku do czwartku kurs EURPLN charakteryzował się niską zmiennością czemu sprzyjała obniżona płynność na rynku ze względu na okres świąteczny i Nowy Rok.

W czwartek złoty oraz waluty regionu zyskiwały na wartości do czego przyczynił się wzrost popytu na ryzykowne aktywa odzwierciedlany obniżeniem indeksu VIX. W piątek doszło do osłabienia złotego i innych walut rynków wschodzących w reakcji na gwałtowny wzrost światowej awersji do ryzyka po tym jak w wyniku ataku rakietowego przeprowadzonego przez USA na terytorium Iraku zginął dowódca irańskich jednostek specjalnych generał K. Sulejmani. W efekcie, w ocenie inwestorów istotnie wzrosło ryzyko otwartego konfliktu zbrojnego na linii USA-Iran. Pod koniec dnia doszło do korekty i aprecjacji złotego. Publikacja Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC nastąpiła już po zamknięciu rynku i nie miała istotnego wpływu na kurs złotego.

W wyniku podwyższonej awersji do ryzyka w piątek mieliśmy do czynienia również z umocnieniem dolara amerykańskiego oraz franka szwajcarskiego, czyli walut traktowanych przez inwestorów jako tzw. „bezpieczne przystanie” (safe haven).

W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie dzisiejsza publikacja wstępnych danych o krajowej inflacji. W przypadku realizacji naszej wyższej od konsensusu rynkowego prognozy dane mogą doprowadzić do umocnienia kursu polskiej waluty. Przeciwny wpływ może mieć natomiast zaplanowana na piątek publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Uważamy, że posiedzenie RPP, a także wstępne dane o inflacji w strefie euro nie będą miały istotnego wpływu na rynek. Biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi D. Trumpa, który zagroził militarną odpowiedzią w przypadku ewentualnego ataku Iranu na Amerykanów lub amerykańskie aktywa, w tym tygodniu możemy mieć do czynienia z podwyższoną awersją do ryzyka, która może oddziaływać w kierunku lekkiego osłabienia kursu złotego.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Jean-Baptiste GIRAUD Dyrektor Pionu Dużych Klientów Korporacyjnych Head of Large Corporate Client Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 02 e-mail: jeanbaptiste.giraud@credit-agricole.pl

David JULLIARD Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Mid Corporate Client Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 573 80 82 e-mail: djulliard@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!