Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Dane o inflacji w USA w centrum uwagi rynku

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,5464 (osłabienie złotego o 0,9%). W zeszłym tygodniu doszło do osłabienia złotego względem euro. Podobna tendencja obserwowana była również w przypadku kursu forinta względem euro. Czynnikiem, który sprzyjał deprecjacji walut w regionie była decyzja Komisji Europejskiej o wstrzymaniu środków z Funduszu Odbudowy dla Węgier, co mogło nasilić obawy części uczestników rynku, że ryzyko wstrzymania środków istnieje również w przypadku Polski. W kierunku osłabienia walut regionu oddziaływał również wzrost światowej awersji do ryzyka, który znalazł odzwierciedlenie w zwiększeniu indeksu VIX. Posiedzenie RPP nie miało istotnego wpływu na rynek. W piątek odnotowano dalsze osłabienie złotego.

W zeszłym tygodniu kurs EURUSD charakteryzował się relatywnie niską zmiennością, a publikacja Minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC miała ograniczony wpływ na rynek. W ubiegłym tygodniu doszło natomiast do spadku kursu EURCHF. W pewnym stopniu wynikał on ze wzrostu światowej awersji do ryzyka, który sprzyjał odpływowi kapitału do tzw. bezpiecznych przystani. W wyniku spadku kursu EURCHF oraz wzrostu kursu EURPLN, kurs CHFPLN przejściowo przekroczył poziom 4,20 osiągając najwyższą wartość od marca br.

W tym tygodniu kluczowe dla złotego będzie wystąpienie prezesa FED J. Powella przed Kongresem. Uważamy, że może ono oddziaływać w kierunku podwyższonej zmienności kursu polskiej waluty. Publikacja inflacji w USA będzie naszym zdaniem lekko negatywna dla kursu złotego. Dane z Chin (PKB, bilans handlowy, produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, inwestycje w aglomeracjach miejskich) nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na rynek. Uważamy, że neutralne dla złotego będą także dane z Polski (inflacja, bilans płatniczy) oraz pozostałe dane z USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, wstępny indeks Uniwersytetu Michigan).

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!