Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Dane o inflacji w USA mogą umocnić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,4357 (osłabienie złotego o 0,1%). W zeszłym tygodniu doszło do osłabienia złotego oraz innych walut regionu. W naszej ocenie wynikało to z realizacji zysków przez część inwestorów. Ponadto, w kierunku osłabienia złotego oraz innych walut regionu oddziaływało zwiększenie światowej awersji do ryzyka, które znalazło odzwierciedlenie we wzroście indeksu VIX. W piątek pod koniec dnia doszło do korekty i umocnienia złotego, wspieranego przez publikację słabszych od oczekiwań danych o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA.

W przypadku kursu EURUSD w pierwszej części tygodnia mieliśmy do czynienia z umocnieniem dolara względem euro w oczekiwaniu na publikację Minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC. W czwartek doszło do korekty i osłabienia dolara, niemniej wyraźnie lepsze od oczekiwań dane nt. koniunktury w amerykańskim sektorze usług przyczyniły się do jego ponownego umocnienia. Opublikowane w piątek słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy doprowadziły do wzrostu kursu EURUSD.

W tym tygodniu kluczowa dla kursu polskiej waluty będzie zaplanowana na środę publikacja danych o inflacji w USA. Nasza prognoza kształtuje się poniżej konsensusu rynkowego, stąd jej realizacja może przyczynić się do umocnienia złotego. Przewidziane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą naszym zdaniem neutralne dla kursu polskiej waluty.

 

ZOBACZ RAPORT

 


Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig((@))credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!