Aktualności firm stowarzyszonych  •  Analizy i badania

Dane o inflacji w USA mogą osłabić złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN wzrósł do 4,5403 (osłabienie złotego o 0,8%). W pierwszej części tygodnia mieliśmy do czynienia ze stabilizacją kursu EURPLN w oczekiwaniu na posiedzenie RPP oraz czwartkową konferencję prezesa NBP A. Glapińskiego. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami konferencja miała gołębi wydźwięk, co sprzyjało lekkiemu osłabieniu złotego pod koniec tygodnia.

Na początku ubiegłego tygodnia doszło do lekkiego umocnienia dolara względem euro, co było korektą po wzroście kursu EURUSD dwa tygodnie temu. Posiedzenie EBC nie przyniosło nieoczekiwanych zmian w polityce pieniężnej, co sprzyjało stabilizacji kursu EURUSD w drugiej części tygodnia. W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą dane o inflacji w USA, które mogą przyczynić się do jego lekkiego osłabienia. Pozostałe dane z USA (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, wstępny indeks Uniwersytetu Michigan) nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Uważamy, że neutralne dla złotego będę również publikacje z Polski (zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, finalna inflacja, bilans płatniczy) oraz z Chin (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, inwestycje w aglomeracjach miejskich).

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!