Dane o inflacji w USA kluczowe dla złotego

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5447 (umocnienie złotego o 0,8%). Przez cały zeszły tydzień kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie spadkowym. Z najsilniejszym obniżeniem kursu EURPLN mieliśmy do czynienia z czwartek, w święto Trzech Króli, pod nieobecność krajowych inwestorów. Publikacja wyższych od oczekiwań krajowych danych o inflacji nie miała istotnego wpływu na kurs polskiej waluty.

Z punktu widzenia kursu EURUSD szczególnie ważne były dwa wydarzenia. W środę doszło do umocnienia dolara względem euro, czemu sprzyjał jastrzębi wydźwięk Minutes z grudniowego posiedzenia FOMC. Z kolei w piątek mieliśmy do czynienia z przejściowym osłabieniem dolara względem euro po publikacji wyraźnie słabszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy.

W tym tygodniu kluczowa dla złotego będzie zaplanowana na środę publikacja danych o inflacji w USA. W przypadku realizacji naszej zgodnej z konsensusem rynkowym prognozy uważamy, że dane nie będą miały istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Pozostałe dane z USA, jak również zaplanowane na ten tydzień publikacje danych z Polski i Chin, będą naszym zdaniem neutralne dla kursu złotego.

***

Credit Agricole Bank Polska S.A. pl. Orląt Lwowskich 1, 53-605 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Romain REVEL Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: rrevel@credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!