Actus des entreprises • Membres
Dalszy spadek stawek IRS w ślad za rynkami bazowymi

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zwiększyły się do 4,96 (wzrost o 2pb), 5-letnie zmniejszyły się do 4,36 (spadek o 7pb), a 10-letnie do 4,42 (spadek o 11pb). W ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem IRS na długim końcu krzywej w ślad za rynkami bazowymi. Obniżeniu rentowności na rynkach bazowych sprzyjały rosnące oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez główne rynki centralne, które nie zmniejszyły się mimo publikacji wyższych od konsensusu danych o inflacji w USA. W kierunku nieznacznego wzrostu stawek IRS na krótkim końcu krzywej oddziaływał jastrzębi wydźwięk ubiegłotygodniowej konferencji prasowej prezesa NBP A. Glapińskiego (patrz powyżej). Znalazł on również odzwierciedlenie we wzroście stawek FRA, które obecnie wyceniają obniżki w łącznej skali ok. 125pb w 2024 r.
Naszym zdaniem zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki będą neutralne dla stawek IRS.
Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl
Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.
Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl
Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig((@))credit-agricole.pl