Aktualności firm stowarzyszonych

Czysta Odra – wspólna sprawa

Nie tylko Wisła potrzebuje ratunku przed zaśmieceniem. Także inne polskie rzeki wymagają naszej troski. Dlatego w ramach ogólnopolskiej kampanii #mniejplastiku bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL, wspólnie z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, organizują kolejne ważne wydarzenie: Akcję Czysta Odra. Początek już 29 kwietnia. Każdy może dołączyć.

- Ponad 80 proc. plastiku zanieczyszczającego wody Bałtyku pochodzi z lądu. Śmieci spływają do morza rzekami nawet z bardzo odległych regionów. Można więc powiedzieć, że wszyscy przyczyniamy się do narastania tego problemu - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole. - Potrzebujemy zmiany świadomości i nawyków społeczeństwa. A im więcej osób zaangażuje się w takie aktywne działania jak sprzątanie rzeki, tym łatwiej będzie tej zmiany dokonać.

Dlatego Credit Agricole i EFL, wspólnie z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, od stycznia organizują Wiślaną Odyseję – ekologiczny marsz wzdłuż nurtu Królowej Polskich Rzek, połączony ze sprzątaniem jej brzegów. A teraz zachęcają do udziału w kolejnym wydarzeniu: Akcji Czysta Odra. W ciągu 10 dni: od 29 kwietnia do 8 maja wolontariusze i wolontariuszki posprzątają Odrę na całej jej 854-kilometrowej długości: od źródeł w czeskich Morawach, aż po ujście w Zalewie Szczecińskim. Lokalne akcje sprzątania odbywać się będą również na niektórych z dopływów Odry, np.: Nysie Kłodzkiej, Bobrze, Nysie Łużyckiej, czy Warcie.

- Każdy może dołączyć i pomoc nam walczyć z nadmiarem plastikowych odpadów w środowisku. Zapraszamy do grupowego udziału całe rodziny i przyjaciół - zachęca Przemysław Przybylski.

Chętni do udziału w Akcji Czysta Odra mogą dołączać do akcji organizowanych przez lokalne sztaby w niemal wszystkich nadodrzańskich miejscowościach. Szczegółowych informacji o miejscach i terminach lokalnych inicjatyw udzielają regionalni koordynatorzy akcji:

  • Stowarzyszenie Załóg Pływadeł "Rzeki dzielą - Odra łączy" - regionalny organizator akcji na odcinku od Bohumina (Czechy) do Opola. Anna Piróg: stowarzyszenie.plywadla@gmail.com, tel. 512 283 870.
  • Stowarzyszenie EKO-UNIA - regionalny organizator akcji na odcinku od Opola do Nowej Soli. Anna Adamczyk: akcjaczystaodra@gmail.com tel. 511 032 036.
  • Krosno Odrzańskie KPWK - regionalny organizator akcji na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Wojtek Kliszewski w.kliszewski@kpwk-krosnoodrzanskie.pl tel. 661 068 040.
  • Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina - regionalny organizator akcji od Słubic do Świnoujścia. Krzysztof Sowa, stowarzyszenie.wywrotka@gmail.com, tel. 725 559 666.

Akcji Czysta Odra patronują marszałkowie województw: opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, a także prezydenci, burmistrzowie i wójtowie nadodrzańskich miast i gmin.

Więcej informacji:

Przemysław Przybylski

Rzecznik Prasowy

Credit Agricole Bank Polska

tel. 519 019 041

twitter: @przybylskipp

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!