Aktualności firm stowarzyszonych

Czym jest ślad węglowy i jak pomagamy klientom go ograniczać?

Redukcja śladu węglowego to obecnie obowiązek przedsiębiorców nałożony przez przepisy Unii Europejskiej. Misją Sodexo Polska w tym obszarze jest zarekomendowanie klientom najlepszych możliwych rozwiązań. Właśnie dlatego współpracujemy z partnerami, takimi jak Virtual Power Plant, aby budować synergię i zapewniać klientom ekspercką obsługę.

Spacerując po plaży, zostawiamy na piasku ślady. Organizując event, wytwarzając produkt w fabryce czy po prostu prowadząc działalność gospodarczą również pozostawiamy po sobie pewien ślad, tylko nieco inny – ślad węglowy. Jest on sumą emisji gazów cieplarnianych –  dwutlenku węgla, metanu czy tlenków azotu – wywołanej przez naszą aktywność. Obecnie powinnością, a nawet prawnym obowiązkiem przedsiębiorcy jest redukcja śladu węglowego, czyli zmniejszanie ilości generowanych przez swoją działalność gazów cieplarnianych.

Sodexo Polska, spośród wielu dostarczanych usług z zakresu Facility Management, pomaga klientom także w poszukiwaniu i wdrażaniu rozwiązań pozwalających minimalizować ślad węglowy. Autorskie rozwiązanie firmy – audyt procesów w nieruchomości – jest jednym z elementów, które znacząco wzbogacają możliwości wspierania klientów w tym zakresie. Audyt przeprowadzany jest w kilku obszarach i pozwala dokonać analizy energochłonności urządzeń, a następnie pomiarów zużycia przez poszczególnych odbiorców wewnętrznych. Efektywnym narzędziem jest w tym przypadku sporządzana karta specyfikująca urządzenie. Pozwala ona zidentyfikować jego wpływ na środowisko, jak również określić, w jaki sposób korzysta ono z mediów. Karta zawiera także miejsce na wpisywanie wszelkich obserwacji z prowadzonych analiz. Dzięki temu mamy możliwość zachowania na bieżąco wszelkich uwag, które mogą okazać się przydatne dopiero za jakiś czas, przy ponownej analizie karty. Możliwości technologiczne rosną, więc czasem okazuje się, że po roku czy dwóch można zastosować lepsze rozwiązania, zmniejszające zużycie mediów, a w efekcie – redukujące ślad węglowy.

- Kolejnym obszarem naszej działalności jest projekt wsparcia klientów w zebraniu niezbędnych danych zarówno do liczenia śladu węglowego, jak i przygotowaniu oferty na tę usługę. Pomagamy zdefiniować obszary w których powstają emisje - te w bezpośrednim procesie powstające z lokalnych urządzeń, jak i te pośrednie – mówi Michał Nowak, Head of Service Expertise w Sodexo Polska.

Temat śladu węglowego może wydawać się nową kwestią, jednak w domenie publicznej zaistniał już w zeszłym stuleciu. - Problematyka mierzenia śladu węglowego pierwszy raz pojawiła się w latach 90, a w ostatnim czasie  wkroczyła do europejskiej legislacji. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2088, które weszło w życie 10 marca 2021 r., nałożyło na podmioty działające w sektorze finansowym obowiązek ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem – mówi Bartosz Kwiatkowski, Członek Zarządu Virtual Power Plant. – Raportowania emisji w rosnącym stopniu wymagają także inwestorzy: globalne indeksy giełdowe skupiające zielone firmy w ciągu ostatnich 10 lat przyniosły wyniki o ok. 5% lepsze, niż indeks szerokiego rynku. 13 maja br. własne wytyczne raportowania opublikowała także warszawska Giełda Papierów Wartościowych - dodaje.

Obecnie spółki publiczne mają obowiązek opracować model wdrażanej polityki klimatycznej, ujawnić ryzyka klimatyczne ze strony spółki, a przede wszystkim - raportować corocznie emisje CO2. Dotyczy to zarówno emisji bezpośrednich (na poziomie przedsiębiorstwa) oraz pośrednich, czyli po stronie partnerów biznesowych. Co istotne, nieruchomości są jednym z kluczowych sektorów gospodarki, w których Unia Europejska zamierza do 2030 roku redukować ślad węglowy. - Sektor Real Estate w całym łańcuchu wartości – od produkcji materiałów budowlanych aż po eksploatację nieruchomości – odpowiada za około 40% emisji gazów cieplarnianych w Europie, dlatego w ciągu najbliższych lat będzie znajdował się pod szczególnym nadzorem Komisji Europejskiej – dodaje Bartosz Kwiatkowski.

W jaki zatem sposób możemy pomagać klientom w dążeniu do redukcji śladu węglowego? W podziale
na poszczególne obszary redukcji, w sektorze Real Estate możliwe są przykładowe rozwiązania:

Emisje bezpośrednie, czyli związane z wytwarzaniem energii przez spółkę:

  • Wymiana floty samochodowej na pojazdy o niższej emisyjności (hybrydowe czy elektryczne). Dobrym wyjściem jest także wdrożenie korporacyjnego car-sharingu dla pracowników.

Emisje pośrednie związane ze zużyciem energii dostarczanej przez zewnętrznych dostawców:

  • Wdrożenie mikrogeneracji energii – fotowoltaiki czy pomp ciepła, co wpłynie na zmniejszenie emisji pośrednich poprzez zmniejszenie zakupu energii od dostawców.

Emisje pośrednie pozostałe, w tym związane z przetwarzaniem odpadów, transportem i dystrybucją produktów przez podmioty zewnętrzne, czy realizacją podróży służbowych:

  • Green procurement, czyli określenie kryteriów dotyczących śladu węglowego dla partnerów biznesowych.

Możliwości związane z redukcją emisji i wdrażaniem rozwiązań opartych m. in. na odnawialnych źródłach energii stale się poszerzają, dlatego tak ważna jest aktualizacja wiedzy w tym obszarze. Aby jak najlepiej doradzać klientom, eksperci Sodexo Polska na bieżąco podnoszą swoje kompetencje, badając prawne otoczenie biznesu związanego z obsługą techniczną nieruchomości. Obserwują także wprowadzane na rynek nowości technologiczne, dopasowując je następnie do potrzeb i oczekiwań klientów.

- Prowadzimy relacje biznesowe z wieloma firmami audytującymi i doradzającymi w zakresie zeroemisyjności, przeprowadzając wspólne projekty, które mają poprawić przyszłość środowiska naturalnego. Staramy się również wyszukiwać najlepsze rozwiązania na rynku, usprawniające systemy zarządzania budynkami, zarówno pod kątem komunikacji miedzy urządzeniami, jak i obserwacji danych. Dzięki temu możemy analizować pomiary, a następnie generować użyteczne dla nas raporty. Jednym z narzędzi, które to umożliwiają jest system firmy Virtual Power Plant – dodaje Michał Nowak.

***

O Sodexo

W Polsce Sodexo od ponad 25 lat jest liderem w dziedzinie kompleksowej obsługi nieruchomości i największą firmą FM o zasięgu ogólnopolskim. Usługi Facility Management (FM) świadczy w ponad 200 obiektach, a wsparcie mobilne udziela ponad 1000 obiektom w Polsce. Prowadzi 40 restauracji pracowniczych, świadczy usługi cateringowe – w tym: catering klasy premium jako Sodexo Prestige. Wspiera firmy w bezpiecznym powrocie do biznesu w „nowej rzeczywistości” w ramach programu „rise with Sodexo” . W portfolio stałych klientów ma wiele ikonicznych brandów z branż m.in.: przemysłowej, FMCG, farmaceutycznej i technologicznej. Dowiedz się więcej o naszych usługach. 

O VPPlant

Virtual Power Plant Sp. z o.o. (VPPlant) specjalizuje się w zarządzaniu zużyciem energii w budynkach wielkokubaturowych. Naszą misją jest uwalniać ukryty potencjał budynków komercyjnych. Jesteśmy wiodącym dostawcą efektywnych kosztowo i zaawansowanych technologicznie rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną i komfort oraz ograniczających emisje CO2 z budynków komercyjnych. Obsługujemy w Polsce budynki handlowe, biurowe i rekreacyjne o łącznej powierzchni użytkowej 1 mln m2 GLA, redukując ich emisje o ok. 20 tys. ton CO2 rocznie.

Jak to robimy? Opracowaliśmy technologię pozwalającą trwale ograniczać koszty energii i ciepła przy jednoczesnym utrzymaniu warunków komfortu. Monitorujemy na bieżąco pracę systemów HVAC oraz warunki pogodowe i automatyzujemy powtarzalne operacje dzięki wdrożeniu nowej warstwy algorytmów kontrolnych pracujących pod nadzorem naszego zespołu inżynierskiego. Łączymy wiedzę ekspertów rynku energii, inżynierów systemów klimatyzacji i wentylacji, a także programistów automatyki budynkowej. Konsekwencją jest redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz oszczędności na rachunkach, a także niższy koszt jednostkowy energii. Wszystko po to, aby budynki, które obsługujemy, stały się dla swoich najemców komfortowym, bezpiecznym i zrównoważonym ekologicznie miejscem pracy. Dowiedz się więcej na temat usług VPPlant.

 

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!