Aktualności firm stowarzyszonych  •  Członkowie

Czy wydatki na zbrojenia przyspieszą wzrost gospodarczy w Polsce?*

W listopadzie 2022 r. przedstawiliśmy analizę podsumowującą planowane wydatki państwa na modernizację techniczną polskich sił zbrojnych w latach 2022-2035 wraz z oceną ich wpływu na wzrost PKB (por. MAKROmapa z 14.11.2022). Pojawiające się stale nowe informacje dotyczące tych wydatków skłoniły nas do aktualizacji tej analizy.

Podstawową trudnością towarzyszącą analizie wydatków zbrojeniowych jest niekompletność dostępnych danych w tym zakresie. Z tego powodu poniższa analiza przedstawia nasze szacunki. Podobnie jak w przypadku poprzedniej analizy, w obliczeniach wykorzystaliśmy informacje zawarte zarówno w oficjalnych dokumentach (decyzjach budżetowych Ministerstwa Obrony Narodowej, ustawach budżetowych oraz raportach NIK dotyczących wykonania budżetu państwa), w komunikatach Ministerstwa Obrony Narodowej i Agencji Uzbrojenia, jak i artykułach w wiodących wydawnictwach branżowych, w szczególności w miesięczniku Nowa Technika Wojskowa i portalu internetowym Dziennik Zbrojny.

Od naszej ostatniej analizy ogłoszonych zostało wiele nowych programów, istotnie zwiększających łączne wydatki na zbrojenia w nadchodzących latach, co znalazło odzwierciedlenie w rozmiarze tablicy z planowanymi zakupami uzbrojenia – jej aktualna wersja ma ponad dwukrotnie więcej pozycji niż ostatnio. Ponownie uwzględnione zostały planowane programy, w tym będące na etapie wstępnych konsultacji rynkowych. Uznajemy, iż te programy prawdopodobnie w przyszłości zmienią się w konkretne umowy, m.in. mosty szturmowe Daglezja-G, okręt hydrograficzny czy nowe Ciężkie Bojowe Wozy Piechoty. Jednocześnie analiza ponownie nie obejmuje wielu mniejszych umów o wartości poniżej 100 mln zł, których zawieranie nie musi być upublicznione lub są zawierane przez różne jednostki organizacyjne podległe Ministerstwu Obrony Narodowej.

Ponieważ w większości przypadków znane są tylko łączne wartości projektów, natomiast szczegółowe informacje o terminach płatności i zaliczkach nie są ujawnione, dla programów bez szczegółowych informacji założono proporcjonalny rozkład wydatków na poszczególne lata uwzględniając deklarowany termin realizacji umowy. Tym samym kwoty przedstawione w analizie nie stanowią precyzyjnego odzwierciedlenia rzeczywistych wydatków, natomiast są przeprowadzoną zgodnie z naszą najlepszą wiedzą próbą szacunku skali wydatków związanych z deklarowaną modernizacją techniczną polskich sił zbrojnych w średnim okresie. Ponownie nasza analiza pomija również składnik kosztów osobowych, kosztów budowy oraz utrzymanie infrastruktury stałej i poligonowej czy kosztów bieżących, które co roku stanowią ponad 60% budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Poniższa tabela stanowi rozwinięcie tabeli przedstawionej w 2022 r., uwzględniające opublikowane od tego czasu nowe informacje. Ponownie przedstawia ona profil czasowy wydatków na modernizację techniczną polskich sił zbrojnych. Wydatki podzielone są na poszczególne programy oraz w przypadku niektórych większych programów jak HOMAR czy Wisła II, rozbite są również na poszczególne umowy, co umożliwia dokładniejsze oszacowanie udziału polskiego przemysłu w ich realizacji. Dla umów zawartych w USD, GBP i EUR wartości zostały przeliczone na złote w oparciu o naszą prognozę kursów tych walut, zakładając dalszą stopniową aprecjację złotego względem euro oraz dolara.

 

Czytaj dalej

 


Credit Agricole Bank Polska S.A. ul. Legnicka 48 bud. C-D 54-202 Wrocław www.credit-agricole.pl

Niniejszy materiał został sporządzony na podstawie najlepszej wiedzy autorów, z wykorzystaniem informacji pochodzących ze sprawdzonych źródeł. Nie może on być wykorzystywany jako rekomendacja do zawierania transakcji. Stawki zawarte w materiale mają charakter informacyjny. Credit Agricole Bank Polska S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy i opinii.

Jakub BOROWSKI Główny Ekonomista Chief Economist ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.: +48 22 573 18 40 e-mail: jakub.borowski@credit-agricole.pl

Frederic LUSTIG Dyrektor Pionu Klientów Korporacyjnych Head of Corporate Clients Division ul. Żwirki i Wigury 18a, 02-092 Warszawa tel.:+48 22 434 30 82 e-mail: flustig((@))credit-agricole.pl

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!