Ostatnie zdarzenia

Cykl informacji - WAŻNE W GOSPODARCE WE FRANCJI

          1. Minimalne wynagrodzenie wzrasta

Minimalne wynagrodzenie (SMIC) wzrośnie automatycznie o 2,65% 1 maja z powodu wysokiej inflacji odnotowanej od listopada - ogłosiło w piątek 15 kwietnia Ministerstwo Pracy. Jednak ani Emmanuel Macron, ani Marine Le Pen nie chcą wyjść poza ten automatyczny wzrost. Dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin miesięczna stawka SMIC będzie wynosić 1 645,58 euro brutto. W ujęciu netto wyniesie ona od 1 269 euro do 1 302,64 euro. Stawka godzinowa brutto wzrośnie z 10,57 euro do 10,85 euro. Z podwyżki tej skorzysta bezpośrednio nieco ponad dwa miliony pracowników.

          2. Inflacja: zubożenie gospodarstw domowych

Gwałtowny wzrost cen uderza najmocniej w osoby najmniej zamożne, zwłaszcza że płace nie nadążają za tym zjawiskiem. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że zjawisko to nie jest - jak wiele osób twierdziło jeszcze jesienią 2021 roku - tymczasowe. Perspektywa długotrwałej wojny na Ukrainie, utrzymywanie się napięć w łańcuchach dostaw związanych z ograniczeniami w Chinach, koszty transformacji energetycznej: wszystko wskazuje na to, że inflacja pozostanie na strukturalnie wysokim poziomie.

          3. Agrobiznes zmuszony do ponownego przeanalizowania swoich receptur

Grupy konsumenckie domagają się przejrzystości tych zmian, zwłaszcza w przypadku wprowadzenia soi GMO i składników alergennych. Mamy do czynienia z niezwykle napiętym rynkiem, na którym koszty surowców, energii i transportu gwałtownie rosną, a ryzyko niedoborów wielu składników jest na porządku dziennym" - mówi Damien Jeannot, dyrektor zarządzający marki delikatesów i mrożonek Marie, spółki zależnej grupy LDC. Jest to przykład presji, pod jaką znajduje się wielu producentów żywności. 

          4. Firmy nadal zatrudniały w pierwszym kwartale we Francji

W pierwszych trzech miesiącach tego roku zatrudnienie na podstawie umów o pracę na czas określony powyżej jednego miesiąca lub na czas nieokreślony utrzymywało się znacznie powyżej poziomu sprzed kryzysu, choć widoczne jest lekkie spowolnienie po rekordowych wynikach z końca 2021 r. W ujęciu rocznym zatrudnienie wzrosło o 26,5%. Choć w porównaniu z końcem 2021 r. zatrudnienie w tym kwartale nieznacznie spadło o 0,5%, to pozostaje na wysokim poziomie osiągniętym w III kwartale 2021 r., kiedy to zatrudnienie osiągnęło najwyższy poziom w historii.

Share this page Share on FacebookShare on TwitterShare on Linkedin
Close

Zaloguj się do Strefy Członkowskiej!